Materiál
Základným materiálom šatiek na nosenie detí je organická bavlna. Bavlnené šatky sú vhodné pre všetky deti. Zvlášť ich odporúčame pre novorodencov, pretože práve bavlna je šetrná aj k ich citlivej detskej pokožke. Celobavlnená šatka je výborná aj pre mamičky, ktoré sú začiatočníčky v nosení. Šatka sa im pri viazaní nekĺže a dobre sa s ňou manipuluje. Bavlnená šatka je vhodná priamo na nosenie dieťatka, ale aj na šitie nosiča Lenka. Všetky nosiče Lenka v našom e-shope sú zhotovené zo 100% organickej bavlny. Ak si však mamička nechá ušiť nosič z inej ako Lenka šatky, môže mať zhotovený aj nosič s určitou prímesou.


Na ušitie nosiča Lenka sú vhodné takmer všetky prímesové šatky, pozor však na ľan a bambus. Bambus nie je veľmi nosný, preto z takejto šatky bude možné zhotoviť Lenka nosič jedine podšitý látkou – takto sa nosič spevní a získa optimálne vlastnosti vhodné na nosenie detí. Ľan je materiál, ktorého vlákna sú veľmi pevné, preto je ľanová šatka vhodná pre novorodencov až po zanosení, teda až keď sa nosením vlákna poddajú. Ľan vyžaduje časté žehlenie, aby sa zachovala funkčnosť materiálu. Ako materiál na zhotovenie Lenka nosiča ho neodporúčame. Ak sa predsa len nechcete vzdať svojej ľanovej šatky, z ktorej túžite mať nosič Lenka, odporúčame nosič podšiť.

Gramáž šatky
Šatky na nosenie detí majú rozličnú gramáž. Tá sa vyjadruje v gramoch na meter štvorcový a udáva hrúbku šatky a hustotu tkania. Čím je gramáž vyššia, tým je šatka nosnejšia a hrubšia – veľa však závisí od spôsobu tkania, takže nie každá vysokogramážová šatka musí byť nevyhnutne aj hrubá. Všetky šatky Lenka majú pomerne vysokú gramáž, po vypratí aj 310g/m2. Vďaka kvalitnému spôsobu tkania nie sú však vôbec hrubé, a preto sú ideálne pre novorodeniatko aj pre veľkáčov. Na ušitie Lenka nosiča sú najideálnejšie šatky s gramážou od 250g/m2. V prípade nízkogramážovej šatky je vhodnou voľbou podšitie nosiča, ktoré ho efektívne spevní. Podšiť si môžete nechať celý nosič, prípadne iba jeho časti – bedrový pás a ramenné popruhy.


Vzor a dizajn
Babyšatky dnes hrajú všetkými možnými farbami, vzormi, motívmi a doslova sa pretekajú, ktorá je krajšia :-) Ak je vzor jednotný na celej ploche šatky, nemusíte premýšľať o nastavovaní dizajnu vášho Lenka nosiča. Ak si však chcete nechať ušiť nosič zo šatky, ktorá má špecifický vzor, napríklad jeden prvok na šatke dominuje, nezabudnite v objednávkovom formulári či už na rastúcu verziu nosiča Lenka alebo na nerastúcu verziu nosiča Lenka vždy presne zadať vaše požiadavky. Niekto chce, aby bola napríklad väčšia fialová hviezdička vpredu na kapucke a v strede chrbtovej opierky zase iný vzor, ktorý na svojej šatke má. V takýchto špeciálnych prípadoch je potrebné jednotlivé časti nosiča pri šití presne napasovať do vzorov na šatke. Ak je toto aj váš prípad, konzultujte s nami spotrebu šatky na šitie nosiča Lenka vopred – mailom na info@belenka.com alebo na facebooku.

Dĺžka šatky
Zo šatky na nosenie detí si môžete nechať ušiť akýkoľvek nosič Lenka, aj so špecifikáciami a doplnkami podľa vlastného výberu. Každý typ nosiča, štandard, medziverzia, toddler, rastúca 1rastúca 2 či Lenka 4ever si môžete nechať ušiť celošatkový alebo podšitý. Ak sa rozhodnete pre podšitý nosič, budete potrebovať o 50cm menej šatky, ako pri celošatkovom. Pozrite sa, akú dĺžku šatky potrebujete na ušitie vašej Lenky.
 
 
 IMG_5037Celošatkový štandard: 2,5m
Podšitý štandard: 2m
Celošatková medziverzia: 2,7m
Podšitá medziverzia: 2,2m
Celošatkový toddler: 3m
Podšitý toddler: 2,5m
Celošatková rastúca 1: 3m
Podšitá rastúca 1: 2,5m
Celošatková rastúca 2: 3,3m
Podšitá rastúca 2: 2,8m
Celošatkový Lenka 4ever: 3m
Podšitý Lenka 4ever: 2,5m

Slintáčiky: 30cm
Kapsička: 20cm
Kapucňa s uškami: 50cm

 

 Vlastná nosená, alebo úplne nová?
Na ušitie Lenka nosiča nie je potrebná úplne nová šatka. Mamička sa môže rozhodnúť, že si zo šatky, ktorú má doma a v ktorej už vynosila jedno, druhé či štvrté dieťa nechá ušiť svoju Lenku a bez problémov sa tak stane :-) Okrem vlastných zanosených môže mamička, samozrejme, mať nosič Lenka zhotovený z novej šatky. Na výber má z ponuky krásnych Lenka šatiek, ako aj šatiek na šitie nosičov. Prípadne aj zo šatky zakúpenej v inom e-shope.


Veríme, že vám vaša Lenka prinesie kopec krásnych zážitkov prežitých v príjemnom šatkovom objatí s vašim bábätkom.

Všetky potrebné informácie o tom, ako postupovať pri objednávke nosiča nájdete TU.