Vítame Vás na novom e-shope Be Lenka. Váš Be Lenka tím.

Práca popri materskej dovolenke

praca-popri-materskej-dovolenke

S príchodom malého bábätka do rodiny nastávajú veľké zmeny v rodinnom rozpočte. Plat matky, ktorá zostáva doma s dieťaťom, nahrádzajú dávky materského zo Sociálnej poisťovne. Hoci je dieťatko malé, vyžaduje veľa a rodičia musia nakúpiť detské oblečenie, zásobiť sa detským nábytkom, plienkami, kozmetikou pre deti, hračkami a mnohými ďalšími nevyhnutnými vecami, ktoré v dnešnej dobe nestoja málo. Preto si nejedna mamička chce v rámci svojich časových možností na materskej aj čosi privyrobiť. Veď každé euro navyše môže pomôcť.

Práca popri materskej

Novorodenec vyžaduje celú svoju mamičku. Nevie sa o seba postarať sám, preto potrebuje pomoc úplne so všetkým. Matka dieťa oblieka, kúpe, dojčí, prebaľuje, uspáva, poskytuje mu bezpečie, istotu a zahŕňa ho láskou. Spočiatku žena - matka naozaj nemá času nazvyš. Ale postupne sa nejaký ten "voľný" čas predsa len nájde, a tak dnes pre mnohé mamičky nie je cudzí pojem práca počas materskej.


Keď matka zvažuje, že popri materskej začne aj pracovať, začnú sa vyplavovať na povrch otázky, či kvôli takejto práci rodina nepríde o materské alebo o rodičovský príspevok. Môže sa žena starať o dieťa, súčasne pracovať a zároveň poberať dávky? Môže, ak bude spĺňať určité podmienky.

Práca počas materskej

Keď sa dnes pozrieme na pracovné ponuky, vidíme, že mnohé z nich sú určené aj pre ženy na materskej dovolenke alebo na rodičovskej dovolenke. Z toho vyplýva, že aj matka starajúca sa o dieťa má povolené privyrobiť si nejakou prácou, pre ktorú sa rozhodne. Dôležité však je ustrážiť si tento ďalší príjem, pretože ak by prekročil stanovenú hranicu, môže rodina o dávky materského prísť.

Vo všeobecnosti platí, že ak je žena zamestnankyňou, v období materskej dovolenky nesmie mať ďalší príjem, ktorý je možné považovať za vymeriavací základ. Prihliada sa však len na príjem z nemocenského poistenia, z ktorého bol uplatnený nárok na poberanie materského.


Sociálna poisťovňa definuje vymeriavací základ zamestnanca ako "príjem plynúci zo zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa právnych predpisov štátu, podľa ktorých sa tento príjem zdaňuje"[1].

Podmienky pre prácu na materskej

Poberanie materského a práca sa navzájom nevylučujú - ale iba za určitých podmienok.

1. Nárok na materské zaniká, ak zamestnankyňa počas trvania nároku na materské poberá príjem z nemocenského poistenia, ktorý sa dá považovať za vymeriavací základ.
2. Nárok na materské nezaniká, ak zamestnankyňa počas poberania materského uzavrie novú pracovnú zmluvu, ktorou sa zakladá aj nové povinné nemocenské poistenie. Nová zmluva môže byť uzatvorená s novým zamestnávateľom, ale aj s pôvodným na inú pracovnú pozíciu.


Inými slovami povedané, ak matka poberá materské a uzatvorí nový pracovný pomer, tento nový príjem ju nepripraví o materské. Nový pracovný pomer môže žena uzavrieť u nového zamestnávateľa, u pôvodného na inú pracovnú pozíciu alebo na dobu určitú, alebo môže uzavrieť dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Práca popri rodičovskej dovolenke

Trošku jednoduchšie sú podmienky v prípade, že rodič poberá rodičovský príspevok a zároveň chce počas rodičovskej dovolenky pracovať. Rodič môže poberať dávky rodičovského príspevku a súčasne aj pracovať. Pritom nezáleží na type zárobkovej činnosti a na forme jej vykonávania. Rodič teda môže byť živnostník, pracovať na dohodu, alebo mať uzavretý pracovný pomer. Taktiež nezáleží ani na type pracovného úväzku. Rodič teda môže pracovať na plný, polovičný alebo čiastočný úväzok, pričom naďalej smie poberať rodičovský príspevok.

Nárok na poberanie rodičovského príspevku nezaniká ani vtedy, ak rodič pracuje na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, čiže ak ide o dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práci, dohodu o pracovnej činnosti, alebo ak rodič podniká.


Výška ďalšieho príjmu nie je obmedzovaná. Rodič teda môže poberať rodičovský príspevok a zároveň vykonávať akúkoľvek zárobkovú činnosť, pričom o rodičovský príspevok nepríde.

Práca počas materskej dovolenky

Ako sme uviedli, matka alebo otec, ktorí poberajú materské alebo rodičovský príspevok, môžu počas starostlivosti o dieťa súčasne aj pracovať. Pri prezeraní pracovných ponúk môžeme nájsť množstvo takých, ktoré sú určené aj pre ženy na materskej dovolenke. Väčšinou ide o prácu s počítačom, čo sa dá zvládať aj pri malom dieťati.

Práca pre ženy na materskej

Dá sa zvládnuť práca popri materskej, keď hlavným zamestnávateľom a režisérom času je bábätko? :-) Ale áno, dá sa. Vždy sa nájde čas, kedy sa matka môže venovať aj niečomu inému. V neposlednom rade jej v tom môže veľmi výrazne pomôcť nosenie. Deti sú omnoho spokojnejšie a pokojnejšie v matkinom náručí, šatky na nosenie detí im dávajú pocit bezpečia a detičky sa v nich cítia ako v bezpečnom láskyplnom úkryte. Rovnako to umožňujú aj ergonomické nosiče. Nejedna mamička si nosenie pochvaľuje preto, že vďaka nosiacim pomôckam má svoje dieťa pri sebe a zároveň má voľné ruky, takže dokáže bez obmedzenia variť, upratovať, nakupovať, ale aj pracovať. Pozrite sa na Lenku, ako zvláda svoju prácu s novorodeniatkom v nosiči.

Plánujete, že s dieťaťom zostane doma muž? Prečítajte si článok Otec na materskej dovolenke.

[1] Sociálna poisťovňa: Slovník pojmov (www.socpoist.sk)