Starostlivosť o biele topánky

Be Lenka logo Be Lenka
02.06.2022
Starostlivosť o biele topánky

Biela farba patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie farby pri výbere topánok. Práve táto jednoduchá farba robí z bielych topánok univerzálny a ľahko kombinovateľný kúsok. Biele tenisky pohodlne obujete k rifliam či šatám.

Obsah článku

Mnoho žien už zvolilo biele tenisky dokonca aj k svadobným šatám. Biele tenisky sú jednoducho najuniverzálnejší módny kúsok, ktorý by nemal chýbať v žiadnom šatníku. Dalo by sa povedať, že biele tenisky sú základným pilierom kapsulového šatníka.

Biele topánky sú vďačným doplnením akéhokoľvek outfitu. Pravdou ale je, že biela je tak trochu nevďačná farba, čo sa špiny týka. Biele topánky nám fakt nič nedarujú. A tak ako dokonale doplnia náš šatník, tak na nich dokonale svieti všetka špina. My vám ale poradíme, ako sa o biele topánky starať a ako ich mať aj po rokoch nosenia stále ako nové. Nemožné? Nepravda. Čítajte a presvedčte sa.

Prevencia je základ

Ako pri všetkom, tak aj pri starostlivosti o topánky platí, že prevencia je základ. O svoju obuv sa pravidelne starajte a zabezpečíte si tak jej dlhú životnosť. Topánky pravidelne umývajte, impregnujte a noste do vhodného počasia. Tak ako si neobujeme sandáliky do dažďa, tak si neobujeme biele plátenné tenisky na výlet do lesa. Všakže. Keď budeme k svojim veciam pristupovať zodpovedne a s rozumom, budú nám robiť radosť dlhé roky a vy tak nebudete musieť zbytočne nakupovať.

Biela už nie je viac biela. Čo teraz?

Topánky sú spotrebný tovar, ktorý sa nosí a špiní. Jediná cesta ako tomu zabrániť je vyložiť si nové topánky do poličky a usmievať sa na ne. Na to si topánky ale nekupujeme. A vyčistiť ich nie je zas až také veda. S pomocou pár domácich trikov si vyčistíte aj staršie a zašlé topánky a vôbec na to nebudete potrebovať drahé prostriedky z obchodu. S najväčšou pravdepodobnosťou všetko čo potrebujete už máte doma.

Zázrak zvaný sóda bikarbóna

O tom, aké zázraky dokáže sóda bikarbóna by sa dali písať eseje. Tento obyčajný „vynález“ dokáže vyčistiť usadeniny vodného kameňa, pripáleniny v hrnci, eko spôsobom vygruntuje celú domácnosť, vybieli bielu bielizeň či odstráni zápach z umývačky riadu. To by už bolo čo, keby si neporadil aj so špinavými topánkami.

Ako na to? Budete potrebovať len sódu bikarbónu, vodu (alebo ocot) a niečo na čistenie. Ideálne kefku alebo hubku. Zo sódy a vody, prípadne octu (pomer 1:0,5) vytvoríte hustejšiu pastu a pomocou kefky vyčistíte zašpinenú obuv. Menej zájdená špina pustí takmer okamžite. Ak máte topánky zažltnuté alebo špinu zažratú, pastu poriadne kefkou „vmasírujte“ a nechajte pár hodím pôsobiť. Potom hubkou a čistou vodou topánky umyte. Topánky budú ako nové. Snáď neexistuje špina, s ktorou by si sóda neporadila.

Zubná pasta vybieli nielen zuby

Zubná pasta je podobne ako sóda bikarbóna zázračným čistiacim pomocníkom v každej domácnosti. Pozor, na to aby bola pasta čistiaca a nie farbiaca musí byť čisto biela. Žiadne mentolové či farebné pásiky a pigmenty nesmie mať. Teda ak nechcete svojim bielym topánkam pridať navyše fľakatý šmrnc ☺. Topánky pastou vyčistíte jednoducho. Nanesiete pastu na kefku alebo hubku, jemne navlhčíte a krúživými pohybmi, ako keď si čistíte zuby, špinu vyčistíte. Účinok je porovnateľný so sódou. Pasta v tomto porovnaní vychádza ako finančne drahší čistiaci prostriedok.

Odlíčte špinu z topánok

Čítate správne. Špinu z topánok môžete aj odlíčiť. Ako? Micelárnou vodou. Tento kozmetický zázrak funguje tak, že micely v micelárnej vode na seba viažu špinu a mastnotu. Keď to funguje na pokožke, prečo by to nemalo fungovať aj na topánkach? Tento spôsob si ale neporadí so zájdenou špinou. S tou si micely neporadia (ale sóda áno, viď vyššie). Tak isto sa tento spôsob odporúča skôr na lokálne čistenie. Vyčistenie celých topánok micelárnou vodou by sa nám asi dosť predražilo ☺. Micelárnu vodu naniesieme na vatový tampónik a vyčistíme špinavé miesto. Pre ešte lepší čistiaci účinok sa odporúča na čistenie použiť leštiacu handričku na obuv. Micelárnu vodu sa nemusíte báť použiť na gumu, kožu aj semiš.

Vygumujte špinu

Špinavá alebo okopaná podrážka? S tým si hravo poradí guma. Bežne sa nám stáva, že máme topánky z vnútornej strany okopané, tak ako jednou nohou zavadíme o tú druhú. A práve tieto „okopance“ na podrážke sú na gumu prikrátke. Službu spraví aj klasická školácka biela guma. Prípadne sa dá kúpiť špeciálna kryštalická guma, ktorú môžete hodiť do kabely a mať ju stále pri ruke. Takouto špeci gumou vyčistíte poľahky aj semiš a nubuk.

 

Pozrieť bielu barefoot obuv

Prať či neprať, to je otázka

Bohužiaľ sa ešte stále stretávame často s názorom „máš špinavé topánky? Šupni ich do práčky.“ Mnohí z nás si dali takto poradiť a po skončení pracieho cyklu nám síce neostala na topánkach špina ale zato nám ostali oči pre plač, lebo sme z práčky vybrali síce čisté topánky, ale kompletne zničené. Aby sme ale boli fér, niektoré topánky naozaj môžeme hodiť do práčky a nemusíme sa obávať katastrofy. Čo teda môžeme prať a akých zásad sa držať aby topánky z práčky neputovali rovno do koša? Textilné topánky. Iné topánky ako textilné NEPATRIA do práčky. Už vôbec nie kožené! Látkové topánky pranie prežijú, ak sa dodrží nasledovné.

  • Zabráňte kontaktu s bubnom. Topánky perte v pracom vrecúšku alebo v obliečke na vankúš
  • Tekutý prací prostriedok. Zvoľte tekutý prací prostriedok miesto práškového. Aby neostávali vo vnútri topánky zle vymyté usadeniny z prášku
  • Nízka teplota a otáčky. Prací program voľte šetrný, s čo najnižšou teplotou a otáčkami. Vysoké otáčky môžu topánky poškodiť a navyše nikto nechce z práčky počuť zvukové efekty pripomínajúce bežiace stádo slonov. Po bubnoch.
  • Z topánok vyberte šnúrky
  • Topánky po vybratí z práčky prepláchnite zvnútra aby ste poctivo vymyli všetok prací prostriedok
  • Topánky sušte voľne, nie na priamom slnku a v žiadnom prípade nie v bubnovej sušičke

Zhrnutie na záver

Biele tenisky sú must-have každého, kto chce mať univerzálny a ľahko kombinovateľný šatník. Ak ste sa doteraz bielej obávali, lebo je náročná na starostlivosť, už nemusíte. Podľa rád v tomto článku si poradíte s každou špinou, aj tou zašlou, a biele topánky vám budú robiť radosť dlhú dobu. Nemusíte na to kupovať ani špeciálne prostriedky, vystačí vám to, čo už máte doma. Veď kto by nemal doma zubnú pastu alebo sódu bikarbónu?

Topánky pravidelne čistite. Zabránite tak špine „zažrať sa“ a ich údržba bude jednoduchšia. Kožené topánky pravidelne impregnujte, zvýšite tak nielen ich odolnosť voči vlhku ale aj voči špine. Látkové topánky nenoste do nepriaznivého počasia. Kožené topánky neperte. Investujte radšej do jedných kvalitných topánok ako do väčšieho počtu nekvalitných a lacných (v konečnom dôsledku sa to aj tak predraží, lebo nevydržia dlho a človek je nútený častejšie siahať po nových). Posledná rada na záver? S láskou ich noste a starajte sa o ne a ony sa zas budú dlhé roky starať o vaše nohy ☺.

 

Pozrieť bielu barefoot obuv

Prihláste sa na odber noviniek 5%

a získajte 5% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu