Kapsulový šatník

Be Lenka logo Be Lenka
05.07.2022
Kapsulový šatník

Mnohí o ňom počuli, iní tento výraz počujú po prvýkrát. Niekto naň nedá dopustiť, ďalší sa zas nevie odhodlať alebo si to nevie predstaviť v praxi. My si teraz princíp kapsulového šatníka predstavíme. Povieme si, čo to ten kapsulový šatník vlastne je, prečo ho jednoducho musíme mať a ako si ho zaobstarať.

Obsah článku

Mohlo by sa zdať, že princíp kapuslového šatníka je novodobým výsledkom potreby pretaviť udržateľnosť do všetkých aspektov nášho každodenného života. Nie je tomu však tak. Kapsulový šatník síce zažíva svoj čas na výslní sociálnych sietí, samotný koncept má však svoje korene niekde v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V Londýne bol otvorený obchod, ktorý dostal príznačné meno „Wardrobe“ (šatník, skriňa). Majiteľka a autorka tohto nápadu v ňom ponúkala minimalistické a univerzálne kúsky a motivovala ženy, aby sa cítili sebavedome a sexy aj bez nutnosti vlastniť šatník rozlohy Windsorského zámku. V Amerike dostal tento trend svojich 15 minút slávy, keď New York-ská dizajnérka Donna Karan (DKNY) predstavila svoju líniu Sedem Jednoduchých Kúskov. Na módnej prehliadke, ktorá mimochodom zožala obrovský úspech, predviedla svoje modelky v siedmych kusoch oblečenia, rôzne nakombinovaných. Kapsulový šatník je teda starší ako mnohí z nás. Teraz vďaka sociálnym sieťam a silnému tlaku na udržateľnosť zažíva svoju renesanciu a my musíme povedať, že sme týmto konceptom unesení a naozaj je to niečo, čo musíme mať. Vysvetlíme si prečo.

Čo je to kapsulový šatník

Kapsulový šatník pozostáva z univerzálnych, nadčasových a minimalistických kúskov, ktoré vieme medzi sebou ľubovoľne kombinovať a tak z pár kusov oblečenia vytvoriť nespočetné množstvo outfitov na všetky príležitosti. Oblečenie je zvyčajne neutrálnych farieb, ako je biela, rôzne odtiene béžovej, sivej, navy, olivovej, béžovej a čiernej. Tie sa medzi sebou jednoducho kombinujú a znesú sa aj s kúskami odvážnejších farieb. Ak si nie ste istí, ako medzi sebou kombinovať farby tak aby harmonicky ladili a dopĺňali sa, môžete si o tom prečítať v samostatnom článku na  tému. Oblečenie v kapsulovom šatníku by malo byť z kvalitných materiálov. Nakoľko je v šatníku menší počet kusov oblečenia, zákonite sa toto oblečenie bude nosiť častejšie aj sa bude častejšie prať. Preto by sme sa nemali báť investovať do kvalitnejších kúskov. Pri ich nadčasovosti a univerzálnosti ich budeme nosiť dlhé roky, takže sa jedná o naozaj výhodnú investíciu.

Dôležitou súčasťou kapsulového šatníka sú doplnky. Vďaka nim dotvoríme outfit do dress code, ktorý práve potrebujeme. Zoberme si napríklad takú jednoduchú bielu oversize košeľu. Doplnenú jednoduchými šperkami a čiernymi nohavicami získame outfit do práce. S opaskom z košele razom vyčarujeme košeľové šaty, pod ktoré hodíme rifľové kraťasy, doplníme slameným klobúkom a môžeme vyraziť s kamoškami do mesta. V kapsulovom šatníku je sila doplnkov naozaj neoceniteľná. Ak ste ešte neprepadli čaru klobúkov alebo sa bojíte ich kombinovať, môžete si o tomto všestrannom doplnku prečítať tu.

Barefoot tenisky Be Lenka Prime 2.0 - Jester Red Barefoot tenisky Be Lenka Prime 2.0 - Jester Red
  • Novinka

Barefoot tenisky
Prime 2.0 - Jester Red

skladom všetky veľkosti
139 €
8 veľkostí
Barefoot tenisky Be Lenka Prime 2.0 - Insignia Blue Barefoot tenisky Be Lenka Prime 2.0 - Insignia Blue
  • Novinka

Barefoot tenisky
Prime 2.0 - Insignia Blue

skladom všetky veľkosti
139 €
12 veľkostí

Barefoot tenisky
Prime 2.0 - Light Pink

skladom 4 veľkosti
139 €
8 veľkostí

Barefoot tenisky
Prime 2.0 - Black

skladom všetky veľkosti
139 €
12 veľkostí

Barefoot tenisky
Prime 2.0 - White

skladom 10 veľkostí
139 €
12 veľkostí

Barefoot topánky
Icon - Dark Brown

skladom všetky veľkosti
129 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Grey Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Grey
  • -20%

Barefoot tenisky
Prime - Grey

skladom 3 veľkosti
139 € 111,20 €
15 veľkostí
Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Light Pink Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Light Pink
  • -50%

Barefoot tenisky
Prime - Light Pink

skladom 2 veľkosti
od 139 € 69,50 €
11 veľkostí

Barefoot topánky
City - Navy

skladom všetky veľkosti
119 €
12 veľkostí
Barefoot Be Lenka City - Ash Barefoot Be Lenka City - Ash
  • -40%

Barefoot topánky
City - Ash

skladom 1 veľkosť
119 € 71,40 €
12 veľkostí
Barefoot Be Lenka City - Plum & White Barefoot Be Lenka City - Plum & White
  • -40%

Barefoot topánky
City - Plum & White

Dočasne nedostupné
119 € 71,40 €
8 veľkostí
Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Mustard Barefoot tenisky Be Lenka Prime - Mustard
  • -50%

Barefoot tenisky
Prime - Mustard

skladom 2 veľkosti
od 139 € 69,50 €
15 veľkostí
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Prečo kapsulový šatník?

Ruku na srdce, ktorá z nás ráno otvorí skriňu a behom sekundy vyberie, čo bude mať v ten deň na sebe? Koľké z nás v živote nepovedali „nemám si čo obliecť“ pri pohľade na skriňu praskajúcu vo švíkoch? Tie dve ktoré dvihli teraz ruku si zaslúžia obrovské gratulácie. A my, zvyšok populácie, si pekne nasypeme popol na hlavu a čítame ďalej ☺.

Kapsulový šatník, aj keď obsahovo menší, ponúka nespočetne veľa rôznych variácií na každý deň. Takže už nebude treba použiť vetu „nemám si čo obliecť“. Jednoduchá kombinovateľnosť všetko so všetkým z tohto princípu robí rána „easy to go“. Vedeli ste napríklad, že mozog je naprogramovaný na to spraviť limitovaný počet rozhodnutí denne? Po vyčerpaní tohto limitu dochádza k takzvanému „decision fatigue“, po slovensky voľne preložené únava z rozhodovania. Keď teda nebudeme trápiť naše mozočky hneď po ránu pohľadom do skrine, necháme si viac mozgovej kapacity na rozhodovania počas dňa ☺. Nehovoriac o tom, že mračenie do skrine nám moc do náladičky ktorou odštartujeme deň nepridá.

Okrem toho je kapsulový šatník jednoduchou cestou k udržateľnosti v oblasti módy. Vďaka princípu univerzálne kombinovateľného oblečenia na všetky príležitosti nemáme potrebu bezhlavo nakupovať pri vydaní každej novej kolekcie a tým nepodporujeme špinavý biznis zvaný fast fashion. Kapsulový šatník nosíme roky, kúsky pomaly obmieňame alebo ho dopĺňame, keď cítime potrebu ho oživiť alebo nájdeme niečo, čo by ho skvele doplnilo. Vzhľadom na to, že siahame po kvalitnejších materiáloch, vyberáme veci z prírodných materiálov a kvalitnú slow fashion, čím priamo podporujeme princípy udržateľnosti v módnom priemysle.

Napríklad taká bavlna. Ne-eko bavlna, ktorá sa bežne používa a „vďaka“ ktorej si môžeme kúpiť tričko za 10 Eur vypije pri svojom pestovaní toľko vody, koľko dospelý človek vypije za 3 (!!!) roky (!!!). Navyše toto tričko zvyčajne neprežije viac ako rok. Nanajvýš. A to sa na to pozeráme optimistickou optikou. Čiže za rok (haha) budeme musieť kupovať zas. A zas. A zas. Na druhej strane je tričko, ktoré síce stoji 30 Eur, ale je pestované udržateľným spôsobom z eko bavlny. Táto eko bavlnka nie je potvora smädná, takže jej pestovanie tak nezaťažuje prírodu. Navyše toto „drahé“ tričko z „nóbl“ eko bavlny vydrží roky. Pri správnej starostlivosti si udrží svoj tvar a kvality niekoľko rokov, a my tak nebudeme musieť o pár mesiacov kupovať nové, a zas nové, a zas ďalšie, a stále tak dookola. Udržateľné, ešte aj ušetríme a trošku tým aj poľúbime prírodu. Takže ak nóbl, tak udržateľne nóbl.

Kapsulový šatník je teda súbor kvalitných, univerzálnych, nadčasových a minimalistických kúskov, ktoré sa medzi sebou ľahko kombinujú a vytvárajú tak širokú škálu rôznorodých outfitov. Ako sme si povedali už na začiatku, kapsový šatník je niečo, čo jednoducho musíme mať ☺

Ako si vystavať udržateľný kapsulový šatník

Ak sme vás teda navnadili na kapsulový šatník, lebo my sa teda už nevieme dočkať, kedy to vysúšame, poďme si pekne krok po kroku povedať na ako na to.

Audit skrine

Prvý krok ku kapsulovému šatníku vedie k auditu našej aktuálnej garderóby. Tento krok je najťažší zo všetkých, pretože väčšina z nás má prirodzené tendencie „hordiť“ zbytočné veci. Koľko vecí máme v šatníku, ktoré sme na sebe nemali roky ale je nám ľúto ich dať preč, veď sú ešte dobré a raz zas príde ich čas. Nepríde. Fakt.

Pri audite šatníka zoberiem do ruky každú jednu vec a doplnok, ktorý vlastníme a rozdelíme ich na tri kôpky:

  1. veci, ktoré aktívne nosíme
  2. veci, ktoré sme nemali pár mesiacov na sebe
  3. veci, ktoré sme nemali na sebe rok a viac

Prvú kôpku môžeme s kľudom odložiť na stranu, tá bude tvoriť základ nášho kapsulového šatníka. V žiadnom prípade sa nezbavujeme všetkého oblečenia. Vytvorenie kapsulového šatníka by vás tak vyšlo veľmi draho a viedlo by k rozsiahlemu nakupovaniu. A to práve ide proti pointe kapsulového šatníka. Tretiu kôpku, kde je oblečenie a doplnky, ktoré sme nemali rok a viac, odložíme bokom. Táto kôpka pôjde kade ľahšie. A teraz k pravdepodobne najväčšej a najťažšej kôpke číslo dva. Oblečenie, ktoré sme nemali na sebe v poslednej dobe.

Každý jeden kus chytíme do ruky a premyslíme si, či je ľahko kombinovateľný, univerzálny a nadčasový a aký je vlastne dôvod, že sme ho nemali dlhšiu dobu na sebe. Podľa toho, ako si odpovieme na tieto otázky, oblečenie pridáme buďto na kôpku číslo jedna alebo kôpku číslo dva. Po tomto audite získame veľkú kopu, ktorá pôjde preč a malú kôpku, ktorá bude tvoriť základ nášho nového šatníka. Vyradené veci nevyhadzujeme, dáme ich k predaju alebo ich podarujeme. To, že to my nosiť nebudeme neznamená, že si tie veci zaslúžia skončiť na skládke ☺.

Nájdi svoj štýl

Zamyslime sa nad tým, v akom štýle si chceme vystavať náš šatník. Pri výbere si zodpovieme otázky : Aký život žijem ? Kde pracujem? Som mamina na plný úväzok? Ako trávim voľný čas? Aké strihy mi pristanú? Preferujem oblečenie obtiahnuté, crop alebo oversize? Nízky či vysoký strih nohavíc? Som viac na sukne a šaty či na nohavice? Odpovede na tieto otázky nás nasmerujú k nášmu štýlu a my budeme môcť prejsť k bodu číslo 3, a to k plánovaniu nášho šatníka

Hľadaj, kombinuj

Keď už vieme, čo nám sedí najviac a v akom smere by sme chceli postupovať, môžeme začať hľadať a kombinovať správne kúsky do nášho kapsulového šatníka. Ako sme si už viackrát povedali, veci volíme farebne neutrálne, dizajnovo univerzálne a nadčasové, z kvalitných materiálov, ideálne z udržateľných zdrojov. Premyslíme si, čo by sme v šatníku chceli mať, keď taký kúsok nájdeme porozmýšľame, ako by sme ho vedeli kombinovať s tým, čo už máme.

Nakupuj postupne a uvedomelo

Vyberáme oblečenie, v ktorom sa navyše cítime pohodlne a ktoré nám pristane. Nekúpime si niečo len preto, že sa nám to páči a v hĺbke duše cítime, že to moc nosiť nebudeme, lebo sa v tom necítime až tak pohodlne. O tom kapsulový šatník práve nie je. Vyberáme oblečenie neutrálnych farieb a univerzálne kombinovateľné. Ak si nevieme predstaviť šatník bez vzorov, môžeme pridať jednu dve veci so vzorom. Aj tu sa snažíme o výber nadčasového kúsku. Napríklad taký pásikavý vzor nikdy nevyjde z módy. Oblečenie dopĺňame postupne, radšej investujeme do kvalitnejších kúskov, nekúpime si všetko naraz. Kapsulový šatník je rastie a vyvíja sa s nami. Keď tomu dáme čas a nebudeme tlačiť na pílu, ako sa hovorí, bude sa budovať „sám“. Náš vkus dozrieva a vyvíja sa. Keď dáme kapsulovému šatníku dobrý základ a budeme ho dopĺňať postupne, uvedomelo, sám si bude určovať smer podľa toho, ako vyzrievame my, pretože práve kapsulový šatník nám dokáže dokonale ukázať kto sme, čo sa obliekania týka ☺.

4 ročné obdobia, 4 kapsulové šatníky

Tak ako sme si povedali, oblečenie a doplnky do kapsulového šatníka dopĺňame pomaly, uvedomelo a najmä podľa ročných období. Nebudeme si predsa kupovať sveter v júli ☺. Pokiaľ sa nachádzame v zemepisnom pásme kde sa striedajú štyri ročné obdobia je dobré mať aj oblečenie rozdelené podľa sezóny. Aby si šatník zachoval svoju prehľadnosť a minimalizmus máme vytiahnuté len oblečenie na danú sezónu. Samozrejme, budeme mať pár kúskov, ktoré budeme nosiť celoročne. Ale zvyšok, pre ktorý práve nie je sezóna vyčistíme a operieme a uložíme. Takto sa okrem šetrenia oblečenia „mimo sezónu“ náš šatník aj pekne premieša a my tak po čase nenadobudneme pocit, že nosíme stále to isté, lebo budeme šatníky sezónne striedať.

Radi by sme vám povedali, že vytvoriť si kapuslový šatník je easy-peasy, no nie je tomu úplne tak. Prekopanie svojej garderóby a prechod na kapsulový šatník vyžaduje istú mieru plánovania a zaberie aj nejaký ten čas. Najmä audit našej skrine, ktorá isto iste praská vo švíkoch. To, čo však kapsulovým šatníkom získame, za túto námahu a čas absolútne stojí. Kapsulový šatník je extra praktická záležitosť, poskytuje nespočetne veľa kombinácií a pritom nezaberie veľa miesta, je prakticky bezúdržbový, lebo kúsky z kapsulového šatníka nepodliehajú módnemu zubu času. A ak zvolíme prémiové materiály, budú naozaj nesmrteľné. 

Nikde nie je napísané, že prechod na kapsulový šatník musí byť raz dva tri teraz. Doprajme si pri tejto zmene čas. Sadnime si jeden deň k šatníku a prejdime si ho. Robme to pokojne aj mesiac. Postupne, tak ako nám čas dovolí. Pritom si môžeme robiť prieskum trhu a spoznávať, čo by sme chceli, kam chceme náš šatník smerovať a čo nám pristane. Veci do kapsulového šatníka pridávajme postupne, rozumne, bez nutnosti vysokej nárazovej investície. Vyradené veci podarujme alebo predajme, myslime na životné prostredie pri zbavovaní sa vecí aj kúpe nových. Nebojme sa doplnkov, experimentujme trošku. V neposlednom rade si ku kapsulovému šatníku vhodne zvoľme obuv. BeLenka má vo svojom portfóliu topánky nadčasového a univerzálneho charakteru, ktoré po pridaní do kapsulového šatníka doslova volajú. Ako si skombinovať topánky s oblečením si môžete prečítať tu.

Veríme, že ste sa spolu s nami navnadili na kapsulový šatník a dáte mu šancu. My sa už nevieme dočkať, kedy sa do toho pustíme ☺. Poznámka: Autorka tohto článku sa po jeho napísaní konečne odhodlala a svoj šatník prekopala na kapsulový. To, aký pocit úľavy a spokojnosti jej to prinieslo je neopísateľné. Takže odskúšané na vlastnej koži a odporúčané všetkými desiatimi ☺.

Prihláste sa na odber noviniek 5%

a získajte 5% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu