Ergonomické nosiče a ergonomické nosenie

Každý, kto chce svoje bábätko nosiť v šatke alebo nosiči, by si mal uvedomiť, že nie je nosenie ako nosenie. Čo to znamená? Na to, aby bolo nosenie nielen praktické, ale predovšetkým zdravé a prospešné pre dieťatko i rodiča, je veľmi dôležité zachovať určité pravidlá a kritériá. Iba tak bude nosenie správne, čiže presne také, aké má byť – ergonomické. Poďme sa teda spolu pozrieť na najdôležitejšie zásady nosenia detí.

 

4Z1A8199

Aký nosič je ergonomický?
Základnou výbavou každého nosiča je bedrový pás, chrbtová opierka a ramenné popruhy. Ďalšími komponentmi, ktoré bývajú súčasťou nosiča, prípadne sa dodatočne doobjednávajú, sú kapucňa, slintáčiky či kapsička. Na to, aby bolo nosenie dieťaťa v detskom nosiči skutočne ergonomické však treba viac, než len základnú výbavu. Kľúčovým je prevedenie nosiča, teda to, ako je nosič navrhnutý a ako je vyrobený. Všetky časti nosiča musia byť zaručovať zdravotný prínos pre nosené dieťatko a zároveň komfort pre dieťa aj rodiča. To, aké možnosti nosenia nosič ponúka, je rozhodujúcim faktorom pri posudzovaní, či je ergonomický alebo nie. Poďme sa teda pozrieť bližšie na základné pravidlá nosenia detí.

PRAVIDLÁ BEZPEČNÉHO NOSENIA DETÍ

1. Blízkosť
Dieťatko má byť v ergonomickom nosiči alebo v ergonomickej šatke v tesnej blízkosti rodiča – nie však príliš. Táto blízkosť zabraňuje padaniu dieťatka do jednej alebo druhej strany, ako aj prepadávaniu hlavičky. Vždy si dobre podoťahujte bedrový pás aj ramenné popruhy.


2. Optimálna výška
Zistiť, či máte dieťatko uložené dostatočne vysoko, je jednoduché. Malo by byť tak vysoko, aby ste mu mohli bez problémov pobozkať hlavičku.

 
3. Správna poloha noseného dieťatka
Dieťatko musí mať vždy v šatke alebo nosiči podopretý chrbátik. Je dôležité zachovať jeho prirodzené zakrivenie. Zároveň je potrebné kontrolovať dieťatko, aby sa mu brada nedotýkala hrudníka. Vtedy totiž dochádza k sťaženiu dýchania. Správna ergonomická poloha sa označuje písmenkom „M“ a znamená, že dieťatko v šatke alebo ergo nosiči sedí naširoko, má podopreté obe kolienka, ktoré sú o trošku vyššie, než jeho zadoček – takýto sed pripomína písmenko M, ako možno vidieť na obrázku.


4. Chrbtová opierka
Je veľmi dôležité, aby chrbtová opierka správne podopierala telo dieťatka. Nesmie byť ani príliš malá, ale ani veľká, aby v nej bábätko nebolo „utopené“. Výbornou možnosťou, ktorú ponúkajú naše rastúce nosiče, je nastavovanie šírky a výšky chrbtovej opierky presne na mieru dieťatka. Všetky Lenka nosiče majú zároveň vyvýšenú chrbtovú opierku pre ešte efektívnejšiu podporu chrbátika a hlavičky.

5. Pozícia dieťatka voči rodičovi
Rozlíšiť ergonomický nosič od neergonomického môžete už na prvý pohľad. Okrem toho, ako sú v nosiči podopreté nôžky dieťatka a ako je v ňom celkovo uložené zohráva významnú úlohu tiež to, ako je dieťa v nosiči otočené. V každom ergonomickom nosiči je dieťa otočené tvárou k rodičovi. V neergonomickom nosiči (klokanka) má dieťa nohy voľne spustené nadol a k rodičovi je obrátené chrbtom. Všetky Lenka nosiče sú ergonomické a odporúčané odborníkmi z radov pediatrov a ortopédov.


6. Popruhy
Na ergonomickosť nosiča vplývajú aj ramenné popruhy. Tie totiž neplnia iba nosiacu funkciu, ale vo veľkej miere sa podieľajú na celkovom komforte počas nosenia. Možno aj vy máte skúsenosť, že po vyskúšaní nosiča vám prekážali práve popruhy – mamičky nám najčastejšie spomínajú, že im na nosiči, ktorý majú doma, prekáža prílišné vypolstrovanie popruhov, kvôli čomu sú popruhy hrubé a nepohodlné. Práve preto sa s niečím takým pri nosičoch Lenka nestretnete :-) Ramenné popruhy našich nosičov vyhotovujeme klasické (pri nerastúcich) a široké mierne polstrované (pri rastúcich). Polstrovanie je navrhnuté tak, aby bolo efektívne, funkčné a zároveň veľmi pohodlné. Okrem toho sa vďaka možnosti kríženia popruhov váha noseného dieťatka lepšie a rovnomernejšie rozloží, vďaka čomu je nosenie pohodlné aj v prípade väčšieho a ťažšieho dieťatka.

03Rozdelenie ergonomických nosičov


Detské nosiče rozdeľujeme v prvom rade na rastúce a nerastúce. Pri výbere je hlavným rozhodujúcim faktorom vek dieťatka, jeho hmotnosť a výška. Nosiče ďalej rozlišujeme na látkové a šatkové nosiče – látkové sú vyrobené z látky a šatkové zo šatky na nosenie detí. V našej ponuke nájdete iba šatkové ergonomické nosiče zhotovené z vysoko kvalitných Lenka šatiek, ako aj z ďalších dizajnovo pestrých šatiek. Tie ešte môžeme rozdeliť na celošatkové a podšité. Podšitie znamená, že nosič nie je vyrobený celý zo šatky, ale z vnútornej strany je podšitý látkou. Podšitie sa využíva na zhotovenie nosiča, keď nemáte dostatok šatky na jeho ušitie, prípadne pri ťažších deťoch na spevnenie nosiča. Všetky parametre a rozmery nosičov Lenka nájdete TU.

Pri výbere vhodného nosiča pre vaše dieťa je dôležité odraziť sa od toho, ako najčastejšie budete detský ergonomický nosič používať. Budete v ňom nosiť dieťatko každý deň od rána do večera, prípadne nepretržite viac hodín? Alebo hľadáte skôr nosič na prechádzku či krátke presuny z domu do obchodu a podobne? Prípadne máte záujem o ergonomický nosič pre novorodenca, ergonomický nosič pre dojča, v ktorom budete nosiť vaše bábätko, aj keď už o niečo povyrastie? Vždy je dobré sami sebe odpovedať na tieto otázky, a tak sa vám pri výbere zúži okruh nosičov, z ktorého si už ľahšie dokážete vybrať ten správny.

Ergonomický nosič pre novorodenca
Rodičom, ktorí sú už počas tehotenstva rozhodnutí, že svoje dieťa začnú nosiť od narodenia a budú ho nosiť dovtedy, dokým o to bude dieťatko prejavovť záujem, bude určite najviac vyhovovať nosič, ktorý je vhodný na polovičné či celé obdobie nosenia a ktorý je zhotovený tak, že zaručuje maximálne pohodlie aj pri nosení väčšieho dieťaťa, ktoré je už samozrejme aj ťažšie. Ideálnym riešením v tomto prípade je rastúci nosič, pretože je to nosič, ktorý rodičia môžu nastavovať presne na mieru dieťatka v každom štádiu jeho rastového vývoja. Nosič teda rastie spolu s dieťatkom, čo je obrovská výhoda, pretože dieťa z nosiča skrátka tak skoro nevyrastie :-)

Tiež je veľmi potrebné pri nosiči, ktorý má byť určený na dlhodobé nosenie, aby nosič rovnomerne rozkladal váhu noseného dieťaťa, zvlášť vtedy, keď už nosíte ťažšie dieťa. Odporúčame šatkový nosič so širokými ramennými popruhmi. Tie sú totiž primárne určené na krížené zapínanie (popruhy sa na chrbte krížia a zapnú do opačnej pracky – ľavý popruh do pravej pracky a pravý popruh do ľavej pracky). Vďaka tomu sa hmotnosť noseného dieťaťa rozloží naozaj rovnomerne, čím nedochádza k jednostrannému zaťažovaniu chrbtice rodiča. Zároveň tým, že sú popruhy široké, veľmi dobre počas nosenia spevňujú chrbát mamičky alebo otecka. Nosič je tak pohodlný nielen pre bábätko, ale aj pre jeho rodičov. Ergonomické nosiče pre najmenšie deti od troch mesiacov (alebo od veľkosti 62) sú rastúce nosiče Lenka rastúca 1, ktorá poslúži do veku približne 18 mesiacov, a ergonomický nosič Lenka 4ever, ktorý je vhodný pre dieťa až do veku približne 3 roky. Samozrejme, všetko závisí od veľkosti dieťatka, pretože to, ako dieťa rastie, je skutočne veľmi individuálne. Nie všetkým deťom v tomto spodnom hraničnom veku môžu byť nosiče Lenka dobré, niektorým dvoj - trojmečśačným detičkám ešte môže byť nosič veľký. Chodievajú k nám maminky s deťmi v tomto veku, ktorým nosič Lenka 4ever či rastúca 1 sadne úplne dokonale, ale stretli sme sa aj s tým, že dieťatku bol ešte nosič veľký. Preto pri našich nosičoch uvádzame, že sú vhodné od približne 3 mesiacov, lebo vtedy už nosič sadne každému dieťatku :-) Vždy je teda najlepšie nosič si vyskúšať, k čomu vám môže veľmi dobre poslúžiť aj naša požičovňa

 

Výber ergonomického nosiča podľa veku dieťaťa
Vek dieťatka je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere správneho nosiča. Slovenské ergonomické nosiče Lenka sú vyhotovené vo viacerých veľkostiach, aby každý rodič mohol vybrať nosič, ktorý bude najviac vyhovovať jeho bábätku. Každý typ nosiča Lenka je určený pre inú vekovú kategóriu. Dôležité je vyberať nosič podľa toho, aký vek má vaše dieťatko teraz, nie v akom veku bude napríklad o 5 mesiacov. Keby ste si totiž povedali, že svojmu drobcovi kúpite väčší nosič, aby mu bol dobrý aj povedzme o 5 mesiacov, mohlo by sa stať, že po zakúpení nosiča zistíte, že je nosič skrátka dieťatku ešte veľký. Nuž a kvôli tomu by nebola zachovaná správna poloha v nosiči. Ak dieťa bude sedieť v príliš veľkom alebo príliš malom nosiči, nedocielite správnu "M" polohu a správne podsadenie, pretože nosič nebude dieťatku podopierať obidve kolienka.

Akú veľkosť nosiča teda zvoliť pre dieťatko? Ak chcete nosiť dlhodobo, bude najrozumnejšou voľbou spomínaný rastúci nosič, pretože výšku aj šírku jeho chrbtovej opierky môžete nastavovať podľa veľkosti vášho bábätka, ako to momentálne potrebujete. Vďaka tomu je možné nosiť v jednom nosiči malinké bábo a postupne ako rastie mu prispôsobovať šírku chrbtovej opierky nosiča presne na mieru. Rodič má tak istotu, že bude vždy zachovaná správna ergonomická poloha pri nosení. Ak viete, že budete svoje dieťa nosiť po určitú dobu, prípadne iba na rýchle presuny, môžete siahnuť po nerastúcej verzii nosiča Lenka, ktorá je podľa veku a konfekčnej veľkosti dieťaťa rozdelená na štandardmedziverziu a toddler. Pre lepší prehľad sme zhrnuli jednotlivé parametre v tabuľke:
 

Typ nosiča Vek dieťaťa    Konfekčná veľkosť      Šírka nosiča     Výška nosiča  
Štandard 3 – 14 mesiace 62 - 86 35cm 45cm
Medziverzia 12 mesiacov – 2,5 roka 80 – 98 40cm 47cm
Toddler 18 mesiacov – 3,5 roka 92 – 104 45cm 50cm
Rastúca 1 3 mesiace – 18 mesiacov 62– 92 20 – 36cm 37 – 42cm
Rastúca 2 18 mesiacov – 3,5 roka 92 – 104 27 – 45cm 46 – 50cm
   Lenka 4ever   cca 3 mesiace - cca 3 roky 62/68 - 104 20 - 41cm 37 - 50cm

 

Ergonomické šatky na nosenie detí
Šatky na nosenie detí sú obľúbenými nosiacimi pomôckami a i keď sa na prvý pohľad môže zdať, že viazanie šatky na nosenie detí je komplikované, nie je to tak. Niektoré mamičky -  začiatočníčky sa obávajú, či budú vedieť naviazať šatku správne tak, aby svojmu dieťatku neublížili a aby zachovali všatky zásady nosenia detí. Šatkovania sa však netreba obávať, po pár pokusoch sa už z každého stane profesionál :-) A okrem toho, už po prvom naviazaní sa určite do nosenia zamilujete. Ak nie pre praktickosť, ktorú nosenie samo osebe prináša, tak určite pre všetky tie nádherné dizajny šatiek.

Ako si vybrať šatku na nosenie detí
Pri výbere vhodnej šatky je potrebné riadiť sa určitými zásadami. Smerodajnými údajmi sú dĺžka šatky, gramáž a materiál. Dĺžka šatky sa vyberá podľa konfekčnej veľkosti oblečenia, ktoré nosíte. Gramáž udáva hrúbku šatky a hustotu tkania, je to hmotnosť v gramoch na meter štvorcový. Podľa toho, akú má šatka gramáž, ju môžeme zaradiť medzi tenké, stredné alebo hrubé. Gramáž teda vyjadruje aj nosnosť šatky.

Dĺžka šatky
Je dôležité vybrať si správnu veľkosť šatky, aby sa vám dobre viazalo a aby sa nestalo, že šatka bude zbytočne krátka, alebo príliš dlhá. Ideálne je zaobstarať si univerzálnu veľkosť, to znamená šatku, ktorá vám vystačí na všetky základné úväzy. Veľkosť šatky sa vyjadruje v číslach (veľkosť 2, veľkosť 3...), alebo ako dĺžka v metroch. Dĺžku šatky si vyberajte podľa svojej konfekčnej veľkosti. Ak nosíte veľkosť oblečenia 34-36, je pre vás vhodná veľkosť šatky 5 (4,2m). Pre veľkosť 38-42 je vhodná šatka s dĺžkou 4,6m. Ak je vaša konfekčná veľkosť 44 a viac, vyberte si šatku s dĺžkou 5,2m. Toto je základným princípom výberu šatky na nosenie dieťaťa. Samozrejme, siahnuť môžete aj po kratšej šatke, ktorú využijete ako jednoduchého praktického pomocníka na rýchle uviazanie vášho bábätka pri krátkom presune a podobne. Poďme sa na jednotlivé veľkosti pozrieť bližšie.

Šatka s dĺžkou 3,2m
Inak povedané, veľkosť 3. Keďže táto šatka je pomerne krátka, používa sa na rýchle bočné alebo chrbtové úväzy ako jednoduchý batoh, kríž s kapsou vo vnútri s uzlom pod zadočkom či coolest hip cross carry.

Šatka s dĺžkou 3,6m
Ide o veľkosť 4, ktorá je vhodná pre mamičky s konfekčnou veľkosťou XXS. Tým poslúži ako základná šatka na úväz kríž s kapsou vo vnútri. Túto šatku využijete skôr na bočné a chrbtové úväzy, úväz dvojitý kríž, klokan, chrbtový úväz Double Hammock bez uzla. Dĺžka 3,6m je praktickou veľkosťou na nosenie vonku, pretože jej cípy nie sú príliš dlhé.

Šatka s dĺžkou 4,2m
 Veľkosť 5, teda šatka dlhá 4,2m, je vhodná pre štíhlejšie postavy s konfekčnou veľkosťou 34-36. Je to šatka vhodná na nosenie dieťaťa v základných, aj náročnejších úväzoch.

Šatka s dĺžkou 4,6m
Táto šatka je univerzálnou veľkosťou pre ženy s konfekčnou veľkosťou 38-42 a pre mužov s konfekčnou veľkosťou do 50. Zároveň je univerzálnou aj v prípade, že sa partneri pri nosení bábätka striedajú. S touto šatkou pohodlne naviažete všetky typy úväzov.

Šatka s dĺžkou 5,2m
Ide o veľkosť 7. Je vhodná pre ženy, ktoré nosia oblečenie s veľkosťou 44 a viac a pre mužov s konfekčnou veľkosťou 52 a viac. Táto šatka poslúži plnohodnotne na všetky úväzy.
 

Materiál šatky na nosenie detí
Základným materiálom pri výrobe šatiek na nosenie detí je kvalitná organická bavlna. Ide o najčastejšie používaný materiál. Šatky na nosenie detí sa vyrábajú buď celobavlnené, čiže sú utkané zo 100% bavlny, alebo sa k bavlne pridávajú rozličné prímesi. Ide o funkčné materiály, ktoré dodávajú šatkám špeciálne vlastnosti ako vzdušnosť, vyššiu nosnosť či termoregulačné vlastnosti. O konkrétnych prímesiach si prečítate TU.

 

Šatky Lenka sú vďaka kvalite použitého materiálu, ako aj vďaka svojej gramáži ideálne nielen na naviazanie dieťatka, ale tiež na šitie detského nosiča. Lenka šatky a nosiče sú vyrobené na Slovensku. Svoj vysnený nosič si môžete poskladať presne na mieru. Ako na to? Presný postup objednávky sa dozviete v časti Poskladaj si vlastný nosič