Aký nosič si vybrať?

Be Lenka logo Be Lenka
08.02.2018
Aký nosič si vybrať?

Pri výbere vhodného nosiča pre dieťatko sa mnohí rodičia dostávajú do situácie, kedy sa nevedia rozhodnúť. V tomto článku vám poradíme, čo si pri výbere všímať, čo zvažovať a podľa čoho sa rozhodovať, aby bolo vaše rozhodnutie správne.

Keď sa rozhodnete začať nosiť vaše bábätko, už len to je veľmi dôležitým a správnym krokom. Nosenie detí je cestou, na ktorej vládne vzájomná blízkosť, láska a porozumenie a ktorá vedie k väčšej spokojnosti, pocitu bezpečia a zdravotnej prospešnosti dieťatka. Deti naviazané v šatke, alebo nosené v nosiči sú sebaistejšie, rýchlejšie sa vyvíjajú, menej plačú a bez problémov sa osamostatňujú. Stojí za tým istota, ktorú zažívajú v šatke či nosiči vďaka častej a dlhodobej blízkosti rodičov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si správne vybrať vhodný nosič pre bábätko.

Účel nosenia
Prvým krokom pri výbere vhodného nosiča je zváženie, ako ho najčastejšie budete používať. Budete v ňom nosiť dieťatko dlhodobo počas dňa? Alebo chcete nosič skôr iba na presuny po meste? Hľadáte rastúci nosič pre maličké dieťatko, v ktorom budete nosiť dieťatko, aj keď povyrastie? Zodpovedať tieto otázky môže byť smerodajné pri výbere ergonomického detského nosiča.

Ak plánujete nosiť dieťatko dlhodobo, a to od malička a aj neskôr ťažšie dieťa, budete určite potrebovať pohodlný nosič, v ktorom sa váha dieťatka efektívne a rovnomerne rozloží. Odporúčame šatkový nosič so širokými ramennými popruhmi. Tie sú totiž primárne určené na krížené zapínanie (popruhy sa na chrbte krížia a zapnú do opačnej pracky – ľavý popruh do pravej pracky a pravý popruh do ľavej pracky). Vďaka tomu sa hmotnosť vášho dieťaťa rozloží rovnomerne, čím nedochádza k jednostrannému preťažovaniu chrbtice rodiča. Nosič je tak pohodlný nielen pre bábätko, ale aj pre jeho mamičku a otecka.


Vek dieťaťa
Tento údaj je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere správneho nosiča. Slovenské ergonomické nosiče Lenka sú vyhotovené vo viacerých veľkostných variantoch, aby si každý mohol vybrať ten svoj, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Každý typ nosiča je totiž určený pre inú vekovú kategóriu. Vždy je dôležité vyberať nosič podľa toho, aký vek má vaše dieťatko teraz. Ak by si mamička totiž povedala, že pre istotu kúpi malému dieťatku väčší nosič, aby ho využila aj v budúcnosti, môže sa stať, že nosič bude v tejto chvíli dieťatku veľký. No a keďže bude veľký, nebude v ňom zachovaná ergonomická „M“ poloha, pretože nosič nebude siahať dieťatku od kolienka ku kolienku, ale až kdesi k lýtkam, v dôsledku čoho dieťa nebude správne podsadené.

Veľkosť nosiča
S vekom dieťaťa a účelom nosenia ide ruka v ruke aj výber vhodnej veľkosti nosiča, ktorý od týchto faktorov závisí. Ak chcete nosiť dlhodobo, bude najrozumnejšou voľbou rastúci nosič, pretože výšku aj šírku jeho chrbtovej opierky môžete nastavovať, ako to aktuálne potrebujete. Vďaka tomu je možné nosiť v jednom nosiči malé dieťatko a postupne ako rastie mu prispôsobovať šírku chrbtovej opierky nosiča presne na mieru. Rodič má tak istotu, že bude zachovaná ergonomická poloha pri nosení v každom štádiu vývoja jeho dieťatka.
Ak viete, že budete svoje dieťa nosiť po určitú dobu, prípadne iba na presuny, môžete siahnuť po nerastúcej verzii nosiča Lenka, ktorá je podľa veku a konfekčnej veľkosti dieťaťa rozdelená na štandard, medziverziutoddler.

 

  Vek dieťaťa Konfekčná veľkosť Šírka nosiča Výška nosiča
Štandard 3–14 mesiace 62–80 35 cm 45 cm
Medziverzia 12 mesiacov – 2,5 roka 80–92 40 cm 47 cm
Toddler 18 mesiacov – 3,5 roka 86–102 45 cm 50 cm
Rastúca 1 3 – 18 mesiacov 62–92 20–36 cm 37–42 cm
Rastúca 2 18 mesiacov – 3,5 roka 86–102 27–45 cm 46–50 cm
Lenka 4ever cca 3 mesiace – cca 3 roky 62/68 – 104 20–41 cm 36–50 cm

 

Dizajn

Určite budete pri výbere riadiť aj dizajnom nosiča. Tu neplatí žiadne pravidlo, veď každému sa predsa páči niečo iné. Niekto si vyberá farbu nosiča podľa toho, či v ňom bude nosiť dievčatko alebo chlapčeka. Inému zase vyhovuje neutrálna farba a univerzálny dizajn.

Vlastné preferencie

V neposlednom rade je potrebné pri výbere nosiča zvážiť aj svoje vlastné preferencie. Týka sa nielen výberu farby nosiča a vzorov na šatke, z ktorej je ušitý. Vlastné preferencie znamenajú aj to, čo chcem na nosiči mať. Stačí mi rovná kapucňa so šnúrkami na jej uchytenie, ktorá je súčasťou každého nosiča Lenka, alebo chcem pre svoje dieťatko kapucňu s uškami? Potrebujem aj slintáčiky? Využijem aj kapsičku? Možno chcem mať podšitý nosič, alebo nosič Lenka z vlastnej šatky...

Ak máte záujem aj o spomenuté doplnky, prípadne máte svoje vlastné špecifikácie a predstavy o tom, ako by mal váš nosič vyzerať, môžete si svoj Lenka nosič nechať ušiť na objednávku. Stačí vyplniť formulár a dohodnúť sa s poradkyňami v našom zákazníckom centre cez e-mail alebo cez správu na facebookovej stránke Be Lenka.

Dúfame, že bol pre vás tento článok prínosným zdrojom informácií. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na uvedených miestach :-)

Zľava

Stačí sa príhlásiť do nášho Newslettra

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu