Ako uviazať dieťa do šatky na nosenie

Be Lenka logo Be Lenka
09.03.2018
Ako uviazať dieťa do šatky na nosenie

Keď sa rodičia rozhodnú, že svoje dieťa budú nosiť v šatke, po výbere z bohatej ponuky nádherných šatiek s rôznymi vzormi, motívmi a farbami prichádza na rad praktická časť: naviazať svoje dieťatko. Pre niektoré mamičky a ockov je už len pohľad na viazanie šatky strašiakom. Dobrou správou však je, že sa toho vôbec nemusíte báť. Spočiatku sa vám viazanie môže zdať komplikované, ale raz-dva sa do toho dostanete a sami uvidíte, že postupne si osvojíte nielen jeden, ale množstvo rozličných typov úväzov :-)

Začiatočníkom sa určite derie na povrch otázka, ako uviazať dieťatko do šatky, aby sme mu neublížili a aby bolo všetko 100% bezpečné. Pravidlá bezpečného nosenia detí sme pre vás spísali TU. Keďže v dnešnej dobe sa drvivá väčšina bábätiek „nosí“ v kočíkoch a v perinkách, niet sa čo čudovať, že mamičkám sa zdajú bezpečnejšie práve tieto spôsoby. Viazanie dieťatka do šatky je pritom nielen praktické, ale najmä z hľadiska fyzického i psychického vývoja bábätka veľmi prospešné. Dôvodov, prečo nosiť deti, je mnoho.


Našťastie, v poslednom období sa nosenie detí stáva stále viac a viac vyhľadávaným spôsobom starostlivosti o dieťa. Ak sa teda aj vy radíte k zástupu nosiacich mamičiek a oteckov, alebo sa k nemu ešte iba chcete pridať, je na čase urobiť prvý krok - naučiť sa, ako sa viaže šatka na nosenie detí.

IMG_5658

Viazanie šatky na nosenie detí

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že prvé viazanie nemusí vôbec vyzerať bezchybne a perfektne. Možno sa stane, že šatku nebudete mať úplne úhľadne dotiahnutú, ale majte na pamäti, že to naozaj vôbec nevadí. Je úžasné, že ste sa rozhodli svoje dieťatko nosiť. Takže nech vás zopár neúspechov neodradí :-)

Na začiatok odporúčame základný úväz: Kríž s kapsou vnútri. Je vhodný na nosenie novorodencov, ale aj starších detičiek. Nájdite stred šatky (je označený) a dajte si ho vodorovne cez brucho. Popruhy za chrbtom prekrížte a cez ramená ich vráťte dopredu. Dbajte na to, aby sa šatka nepretáčala, pri držaní popruhov pridržiavajte ich okraje. Vložte dieťatko do šatky na bruchu a popruhy veďte popod jeho zadoček a nožičky za svoj chrbát, kde ich zaviažete na dvojitý uzol. Popruhy na dieťatku môžete nechať po bokoch, alebo ich rozprestrite. Je veľmi dôležité, aby bolo dieťatko v šatke v správnej tzv. "M" polohe – kolienka musia byť vyššie ako zadoček. Dieťatko je tak správne podsadené. Malo by byť naviazané v takej výške, aby ste mu bez problémov mohli pobozkať hlavičku. Dieťatko dotiahnite v šatke napevno, nie však príliš, sledujte svoje vlastné pocity. Nemajte obavy, určite to budete vedieť správne odhadnúť.


Pozrite si videonávod, v ktorom Lenka ukazuje, ako uviazať novorodenca do šatky na nosenie detí.

Opora hlavičky
Je veľmi dôležité poskytnúť dieťatku v šatke oporu hlavičky, najmä vtedy, ak ju ešte dieťatko samo neudrží. Poslúži vám na to vrchná časť šatky, ktorú má dieťatko pri hlavičke. Môžete do nej zrolovať menší uteráčik alebo látkovú plienočku, čím vytvoríte „vankúšik“, ktorý hlavičku dieťatka bude efektívne fixovať.

Zľava

Stačí sa príhlásiť do nášho Newslettra

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu