Menštruácia v tehotenstve

menstruacia-v-tehotenstve

Keď sa pozrieme na príznaky tehotenstva, jedným z úplne prvých je meškajúca menštruácia. Tehotenstvo je obdobím deviatich mesiacov, kedy sa vďaka vyvíjajúcemu sa bábätku vo vnútri maternice "zastaví" menštruačné krvácanie na celé toto obdobie. Ale nie vždy je to tak. Menštruácia sa u niektorých žien objavuje aj počas tehotenstva.

Menštruácia v tehotenstve

Existujú prípady žien, ktoré o svojom tehotenstve vôbec nevedeli takmer až do pôrodu, pretože menštruačný cyklus im pokračoval úplne normálne vrátane menštruačného krvácania. Je pravdou, že aj počas tehotenstva sa môže objaviť krvácanie alebo špinenie. Menštruácia počas tehotenstva nie je síce veľmi častým javom, ale ani ojedinelým. Hoci menštruačné krvácanie v tehotenstve je slabšie, ako pred tehotenstvom, žiadna žena by nemala akékoľvek krvácanie podceniť. V tehotenstve je predsa veľmi ťažké rozlíšiť, či ide o menštruáciu, keďže tá by v období tehotenstva po správnosti nemala byť, alebo je krvácanie prejavom niečoho vážnejšieho. Krvácanie totiž môže signalizovať aj potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo.

Menštruácia počas tehotenstva

S nástupom tehotenstva sa predpokladá, že menštruáciu žena nedostane až do obdobia po pôrode a po šestonedelí. Na prvý pohľad sa predsa každému zdá, že tehotenstvo a menštruačné krvácanie sa navzájom vylučujú. Ale nemusí to byť pravidlom. Mnoho žien hovorí o tom, že krvácali aj počas tehotenstva, ktoré sa im potvrdilo až neskôr. Áno, aj toto sa môže stať. Najčastejšie sa objavuje menštruácia v prvých mesiacoch tehotenstva. Menštruácia na začiatku tehotenstva teda nie je ničím zvláštnym. Ale treba si zároveň uvedomiť, že v tehotenstve nehovoríme o menštruácii v pravom zmysle slova.


Menštruácia a tehotenstvo

Nie každé krvácanie z pošvy ženy sa označuje ako menštruácia. Samozrejme, ak o menštruáciu nejde, treba urýchlene vyhľadať lekára, pretože krvácanie môže znamenať mimomaternicové tehotenstvo, alebo je príznakom ochorenia, prípadne náhlej zdravotnej komplikácie.

Ak sa počas tehotenstva objaví krvácanie, ktoré nie je príznakom žiadnych komplikácií, ľudovo sa hneď označí za menštruáciu. Avšak počas tehotenstva nemôže byť reč o klasickej menštruácii, teda o vyplavovaní sliznice výstelky maternice. Pre vysvetlenie toho, ako funguje ženské telo počas pravidelných mesačných cyklov, sa pozrime bližšie na to, čo sa deje s maternicou.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus nie je iba o krvácaní, ktoré každej žene v mesačnej pravidelnosti znepríjemňuje život :) Krvácanie je iba jeho viditeľným prejavom. Krvácaním sa cyklus začína. Prvý deň krvácanie je prvý deň cyklu. Keď krvácanie odznie, začne sa telo ženy postupne pripravovať na potenciálne počatie. Vajíčko vo vaječníku postupne dozrieva.

Približne v polovici cyklu dochádza k ovulácii - k vypudeniu zrelého vajíčka z vaječníka. Toto je obdobie, kedy buď dôjde k oplodneniu spermiou, alebo nie. Ak k oplodneniu dôjde, oplodnené vajíčko sa približne o 10 dní od ovulácie uhniezdi vo výstelke maternice a začne produkovať tehotenský hormón HCG (ľudský choriový gonadotropín).
Tehotenstvo sa prejaví tým, že žena menštruáciu nedostane, čo ju vedie k tomu, aby si urobila tehotenský test, alebo aby navštívila gynekológa, ktorý tehotenstvo potvrdí alebo vyvráti vďaka laboratórnym výsledkom z odobratej vzorky krvi (alebo menštruáciu výnimočne dostane aj v tehotenstve, ale bude slabšia, prípadne bude mať podobu hnedo-červeného alebo hnedého špinenia).


Výstelka maternice po celý čas hrubne, čím sa pripravuje na uchytenie vajíčka. Ak k oplodneniu vajíčka nedôjde, vajíčko sa spolu s výstelkou maternice vyplaví z tela ženy von v podobe menštruácie. Dĺžka krvácanie je u každej ženy iná. Menštruačné krvácanie trvá približne týždeň, u niekoho iba 2 - 3 dni. Menštruácia je začiatkom nového cyklu, kedy sa celý proces zopakuje.

Menzes v tehotenstve

Ako je teda možné, že aj v tehotenstve môže dochádzať k menštruácii? Veď menštruácia sa týka maternice a práve v maternici sa nachádza bábätko. Na prvý pohľad to nejde do hlavy asi nikomu. Je to ako čierna a biela, úplný opak. Buď je predsa žena tehotná a menzes nemá, alebo nie je tehotná a menštruáciu má. Či ako teda?

Za všetkým netreba hľadať iba ženu, ale v tomto prípade aj výstelku maternice :) Tá sa od začiatku cyklu poctivo pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka tým, že hrubne. Výstelka maternice zohráva teda veľmi dôležitú úlohu v celom štádiu počatia a uhniezdenia. Aj na preventívnych prehliadkach a ultrazvukových vyšetreniach netehotných žien sa meria hrúbka výstelky maternice. Ak by bola veľmi tenká, šanca na úspešné uhniezdenie vajíčka a donosenie dieťatka klesá.


Sú prípady, kedy ženy nemôžu otehotnieť práve kvôli tomu, že výstelka ich maternice nie je dostatočná, aby sa v nej dokázalo uchytiť vajíčko. Najmä veľmi chudé ženy, ktoré sa nestravujú zdravo, respektíve ženy, ktoré sú na rôznych viac - menej drastických diétach, s tým môžu mať problém, ak veľmi chudnú.

Menštruácia na začiatku tehotenstva

Menštruácia na začiatku tehotenstva sa môže objaviť ako dôsledok toho, že vajíčko sa zachytáva do prekrvenej sliznice steny maternice, čo môže mať za výsledok slabšie vaginálne krvácanie. Toto krvácanie môže trvať aj niekoľko dní, preto väčšina žien usúdi, že ide o menštruáciu.

V každom prípade by mala každá žena, ktorá zistí, že je tehotná a zároveň krváca, určite bezodkladne navštíviť svojho gynekológa a povedať mu o všetkých prejavoch svojho tela. Zároveň aj tie ženy, ktoré ešte tehotenstvo potvrdené nemajú, ale ani ho nevedia vylúčiť, by mali radšej urobiť potrené opatrenia, ako vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu a intenzívnemu cvičeniu. Každý prejav svojho tela, ktorý nevieme sami posúdiť, by sme mali radšej prekonzultovať v ambulancii lekára. Pre istotu.


Zistili ste, že ste tehotná? Gratulujeme. Pozrite si tipy na cvičenie v tehotenstve.