Prečo nosiť deti

Be Lenka logo Be Lenka
12.01.2018
Prečo nosiť deti

Nosenie je nielen praktickým spôsobom starostlivosti o dieťa, ktorý rodičom uľahčuje život. Dôvodov, prečo nosiť dieťa, je mnoho a siahajú oveľa hlbšie. Nosenie detí je totiž jednou z prvých požiadaviek dieťatka bezprostredne od jeho príchodu na svet.

V súvislosti s nosením detí sa dostáva na povrch množstvo otázok. Najmä rodičia, ktorí s nosením začínajú, majú v hlave často mnoho otáznikov. Ako nosiť dieťa v ergo nosiči alebo ako viazať šatku na nosenie detí? Prečo nosiť deti? Má to vôbec zmysel? A ak áno, aký? Ak si aj vy kladiete podobné otázky, ste na správnom mieste :-) Poďme sa na nosenie pozrieť z hľadiska potrieb dieťatka – pretože práve tu treba začať.


Nosenie je prirodzeným pokračovaním života dieťatka po jeho narodení. Novorodenec bol deväť mesiacov nosený v tele matky a po príchode na tento svet nosenie teda opäť očakáva. Nosiť dieťa však neznamená len praktickú stránku života, ktorá umožňuje rodičovi mať voľné ruky a venovať sa aj iným činnostiam. Podstata nosenia siaha hlboko do ľudskej prirodzenosti, vrodených vlastností a môžeme povedať, že sa týka základu budovania ľudskej osobnosti.

Novonarodené dieťa sa ocitá v doteraz neznámom prostredí a v úplne iných podmienkach, než v akých sa nachádzalo do pôrodu. Tým, že je nosené od začiatku, a teda je v najbližšom kontakte so svojou matkou a otcom, dostáva od rodičov všetky informácie potrebné pre jeho život. Rodičia si ani neuvedomujú, čo všetko sa od nich dieťatko dozvedá. Pri tesnom kontakte koža na kožu si novorodenec osvojuje spôsob dýchania, stabilizuje sa mu tlak, srdcová frekvencia i telesná teplota, doslova sa od rodiča učí, ako žiť. Navyše si buduje blízky a hlboký vzťah so svojimi rodičmi. Nosenie je označované krásnym pomenovaním „fáza v náručí“. Je to prirodzené obdobie, kedy dieťatko ešte nevie chodiť a vyžaduje blízkosť. Keď sa postupným vývojom táto fáza naplní, dieťa sa jednoducho samo „odpúta“ a začne objavovať svet po vlastných :-)


Nenahraditeľné účinky nosenia
Nosenie detí je dnes vyhľadávanou metódou spolužitia matky a dieťaťa. Nielen pre spomínanú praktickosť, ale aj pre jeho veľmi pozitívne účinky.

1. Priaznivý telesný vývoj dieťaťa
Odborné výskumy potvrdzujú, že nosené deti jednoduchšie naberajú na hmotnosti ako deti, ktoré nosené v šatkách a nosičoch nie sú. Je to aj z toho dôvodu, že dieťatko v šatke a ergonomickom nosiči je väčšinu svojho času v tesnej blízkosti svojej matky, a tak má hlavný zdroj svojej potravy neustále poruke :-) Cíti prítomnosť materského mlieka a vie, že kedykoľvek bude hladné, môže sa rýchlo a bez zdržovania napapať. Toto vedomie spôsobuje, že detičky,ktoré sú nosené, sú spokojnejšie a pokojnejšie, pretože sa nemusia obávať nedostatku.

Zároveň nosenie celý proces dojčenia uľahčuje aj mamičke, pretože keď si dieťatko vypýta mliečko, mamičke stačí umožniť mu prístup k prsníku (stačí mierne povoliť šatkový úväz či ramenné popruhy nosiča, aby malo dieťa priestor dostať sa k bradavke) a tak veľmi rýchlo dieťa môže začať sať. Mamička pritom nemusí rýchlo (a často hlavne vo frekventovanom centre mesta či v prírode aj zúfalo) hľadať miesto na sedenie, kde by mohla v pokoji a nerušene nakŕmiť svoje plačúce a hadné bábätko. Všatke alebo nosiči môže mamička dojčiť tak, že si to nikto ani len nemusí všimnúť, a pritom môže zároveň chodiť, upratovať, či nakupovať :-)

2. Lepší spánok
Hovorí sa, že ľudia, ktorí vravia, že spia ako bábo, väčšinou žiadne nemajú :-) Veru tak, mamičky veľmi dobre poznajú slová ako sústavný plač, vyžadovanie pozornosti v nočných hodinách, nespavosť a z nej prameniaca nervozita a podobne. Netvrdíme, že nosené deti vôbec neplačú a spia "na povel", ale pravdou je, že majú omnoho lepší a zároveň hlbší spánok, ako ich nenosení rovesníci. Opäť v tom zohráva dôležitú úlohu prítomnosť a bezprostredná blízkosť rodiča, na ktorého je dieťatko naviazané v šatke alebo v ergonomickom nosiči. Nosené dieťa je pokojné, pretože svojho rodiča cíti, dotýka sa ho, vníma jeho teplo, jeho hlas, tep jeho srdca a všetko toto v ňom vzbudzuje a prehlbuje pocit bezpečia a istoty. Vďaka tomu sa dieťa nemá dôvod strachovať, a tak môže pokojne spať s vedomím, že nech sa deje čokoľvek, mamička je nablízku.

3. Podpora imunity
Človek sa učí celý život a novorodenec po príchode na tento svet je ako špongia, ktorá vstrebáva úplne všetko zo svojho okolia. Novonarodené dieťatko sa bezprostredne po tom, ako opustí telo matky a stane sa samostatnou osobnosťou, doslova učí žiť. Ak sa mamička rozhodne, že ho bude nosiť hneď po narodení, je to to najlepšie, čo pre svoje bábätko môže urobiť. Prečo? Žena si to ani nemusí uvedomiť, ale už len tým, že má dieťatko uložené na sebe, je mu učiteľkou všetkých základných vecí, aké pre život dieťa potrebuje. Novorodenec vníma, ako mamička dýcha a učí sa to od nej. Tým, že vníma jej blízkosť a tlkot srdca, aj jemu sa stabilizuje tepová frekvencia, dokonca aj telesná teplota.Nosené dieťa si osvojuje životné návyky, buduje si dobrú imunitu a lepšie odoláva chorobám.

4. Socializácia
Kým je dieťa ešte veľmi malé, väčšinu svojho života prespí. V šatke alebo v nosiči mu je jediným spoločníkom rodič, ktorý ho nosí. Mama a otec sú teda prví dvaja "kamaráti do každého počasia" :-) Postupne, ako dieťatko rastie a vyvíja sa, začína objavovať svet, zoznamuje sa so všetkým vo svojom okolí, všetko skúma, pozoruje, skúša. Spočiatku iba očami, neskôr, keď začne chodiť, aj rukami-nohami. Keď je dieťatko nosené, má omnoho viac stimulov z okolia, než dieťa, ktoré leží v postieľke či kočíku. Veď ležiace bábätko môže pozorovať akurát tak strop v izbe, alebo hornú časť kočíka na prechádzke. Naproti tomu nosené dieťa vidí a vníma všetko, okolo čoho jeho mama či otec prechádza. Pozoruje idúce autá, ľudí na ulici v rozličných situáciách, všíma si budovy a všetko plnými dúškami "nasáva". Tým, že je nosené dieťa vo veľmi častom kontakte s inými ľuďmi (aj keď nie vždy osobnom, ale iba pozorovanom vonku na ulici či v meste), dochádza k tomu, že dieťa  ľahšie nadväzuje kontakty.

5. Nosením proti refluxu
Nezanedbateľnou výhodou nosenia je i zdravotné hľadisko. Veľmi častým javom u detí je nepríjemný problém s refluxom, s ktorým zápasia mnohí rodičia. Je všeobecne známe, že sa mu dá predchádzať uložením dieťatka do vertikálnej polohy. Práve v takejto polohe sa dieťa nachádza naviazané v šatke a v nosiči, vďaka čomu sa eliminujú tráviace ťažkosti ako koliky a reflux. Tým, že dieťatko je uložené na rodičovi, ktorý sa počas dňa neustále nejakým spôsobom pohybuje (chodí, sadá si, vstáva, dýcha...), aj dieťatko robí v šatke alebo vnosiči mierne pohyby, takže vôbec počas nosenia neleží nehybne, ako je tomu často v postieľke a kočíku. Vďaka tomu dochádza pri takomto kontakte tela matky s telom dieťatka aj k akejsi "masáži" detského bruška, nuž a keď sa k tomu pridá fakt, že dieťatko pri nosení sedí naširoko, výsledkom je podpora zdravého trávenia, eliminácia problému so zadržiavaním plynov, spokojné bruško a šťastné bábätko :)

6. Zdravý vývin kĺbov, pomoc pri prerezávaní zúbkov
Nejedna mamička si pochvaľuje nosenie v šatke alebo v nosiči najmä v období prerezávania zúbkov, v prípade zvýšenej teploty alebo prechladnutia, či iného ochorenia dieťatka. Keď je dieťa choré, je prirodzené, že mu nie je dobre a cíti sa slabé a vystrašené. Veď aj my dospelí sme celi bez seba, keď ochorieme. Nosenie zabezpečuje blízkosť rodiča, čo dieťatko v takejto situácii potrebuje zo všetkého najviac. Pomáha mu to vyrovnávať sa s aktuálnym rozpoložením jeho telíčka omnoho lepšie, než keby nosené nebolo. Pri dodržaní ergonomickej polohy je zároveň zabezpečená efektívna podpora zdravého vývoja bedrových kĺbov dieťatka. Nosiče Lenka sú kvalitne zhotovené a spĺňajú všetky ergonomické požiadavky. Vyvýšená chrbtová opierka zabezpečuje ideálnu oporu hlavy dieťaťa, bedrový pás podporuje správne podsadenie. Ak sa u dieťatka po narodení objaví problém s bedrovými kĺbikmi, v dôsledku ktorého vystupuje na povrch otázka, či budú potrebné neslávne známe remence, práve nosenie je cestou, ktorá tento problém dokáže vyriešiť. Remence pritom vôbec nebudú potrebné, pretože dieťatko je pri nosení uložené naširoko - a určite je v mäkkej šatkovine a na maminke omnoho spokojnejšie.


Pomôcky na nosenie detí
Nosenie detí neznamená držať dieťa stále na rukách. Práve naopak. Vďaka noseniu má rodič voľné ruky, a tak sa dokáže venovať aj inej činnosti. Nosiť svoje dieťatko môžete v šatke alebo nosiči. Pre najmenšie detičky sú ideálne šatky, pretože najlepšie kopírujú telo drobného dieťatka. Pre rodičov, ktorí hľadajú jednoduchú a rýchlu manipuláciu, páči sa im šatka ako materiál, ale nechcú viazať, je ideálnou voľbou šatkový nosič – teda nosič vyrobený z babyšatky. V našej ponuke nájdete kvalitné šatky na nosenie detí a tiež pohodlné šatkové nosiče – rastúce i nerastúce verzie. Stačí si vybrať :-)

Môžete si svoj nosič Lenka nechať ušiť s doplnkami presne podľa vašich predstáv. Návod, ako na to, nájdete TU.

Zľava

Stačí sa príhlásiť do nášho Newslettra

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu