IMG_6058

Okrem bavlny sa však na výrobu používa aj iný materiál, ide o tzv. prímesi. Každá z nich má iné vlastnosti, preto je dôležité poznať ich, aby ste vedeli, ako sa starať o prímesovú šatku a ako sa správne starať o ergonomický nosič z nej ušitý starať. Ponúkame vám prehľad najčastejšie používaných prímesí, aby ste po tom, ako k vám dorazí hotový Lenka nosič z vašej šatky, vedeli, ako správne pristupovať k jeho údržbe.

Česaná bavlna
Ide o jemný materiál, ktorý býva spravidla tkaný hustejšie. Výhodou česanej bavlny je nenáročná údržba, takže sa o takúto šatku či nosič môžete starať ako o čisto bavlnený. Znamená to pranie na 30 - 60°C pri otáčkach do 1000 – vždy sa však riaďte informáciami uvedenými na štítku konkrétnej pomôcky na nosenie detí.

Mercerovaná bavlna
Tento druh bavlny je špeciálne upravený, čím získava väčšiu pevnosť a tiež vyšší lesk. Opäť môžete zvoliť starostlivosť ako o klasickú organickú bavlnu.

Bambus
Výborná prímes na leto a pre novorodencov a malé detičky. Bambus je savý materiál, vzdušný a ľahký. Keďže je hladký, môže sa pri viazaní kĺzať, preto ho odporúčame skôr skúsenejším mamičkám, ktoré nosia detičky. Táto prímes nie je veľmi nosná pre ťažké deti, preto ak sa rozhodnete nechať si ušiť nosič Lenka zo šatky s prímesou bambusu, bude lepšie, ak si nosič necháte podšiť. Výhodou bambusu je, že nevyžaduje žehlenie.

Ľan
Ľanové šatky sú od novoty pevnejšie a na dotyk tvrdšie. Vyžadujú si zanosenie, aby zmäkli a poddali sa. Veľkým plusom tejto prímesi sú termoregulačné vlastnosti, vďaka ktorým šatka v lete chladí a v zime príjemne zohrieva. Ľan si však vyžaduje časté žehlenie, aby sa na šatke nevytvárali sklady, ktoré môžu spôsobovať znehodnotenie vláken. Po každom naviazaní treba šatku rukami uhladiť a poskladať – najlepšie zakaždým iným spôsobom. Ak šatka obsahuje priveľa ľanovej prímesi, nie je vhodná na ušitie nosiča.

Hodváb
Hodváb (tussah, surový hodváb) je veľmi dobrá funkčná prímes, pretože je nosná a príjemná. V lete vás bude príjemne chladiť. Hodváb je však vhodný aj počas zimných dní. Hodváb je vhodnejší skôr pre skúsenejšie mamičky, nie pre začiatočníčky v nosení, pretože kĺže, čo môže neskúseným pri prvých viazaniach spôsobovať mierne komplikácie.Tento materiál je dosť citlivý na slnečné lúče, preto šatku nikdy nesušte na priamom slnku, ale ani v sušičke. Žehliť je potrebné na najnižšej teplote, nepoužívajte paru.

 

Konope
Podobne ako ľan, aj konope má termoregulačné vlastnosti. Hoci ide o odolný materiál, treba si dávať pozor na spôsob prania, pretože inak sa môže konopná šatka poškodiť. Pri praní musí šatka plávať v dostatočnom množstve vody. Môžete zvoliť teplotu 30 – 60°C. Nikdy neperte s použitím práškového pracieho prostriedku, vždy si vyberajte tekutý a nepoužívajte aviváž. Aj konope treba často žehliť a po každom naviazaní rukami uhladiť a poskladať.

Repreve 
Repreve je umelé vlákno, ktoré sa vyrába z recyklovaných materiálov. Ak hľadáte nenáročnú funkčnú prímes, repreve je pre vás ako stvorená. Šatka na nosenie detí s prímesou repreve je takmer úplne bezúdržbová, nekrčí sa, po praní rýchlo vyschne a na dotyk je príjemná. Táto prímes je vhodná na šitie nosiča.


Tencel
Má takmer úplne rovnaké vlastnosti ako repreve – s tou výnimkou, že tencel je prírodný materiál. Je to vzdušná, pohodlná, chladivá a takmer bezúdržbová prímes. Je vhodná na šitie Lenka nosiča.

Vlna
Vlna sa vyznačuje tým, že príjemne hreje a navyše je to antibakteriálny materiál. Prať vlnenú šatku je potrebné len ručne. Nepoužívajte sušičku, sušte na sušiaku tak, aby bola šatka vo vodorovnej polohe. Vlna sa nezvykne krčiť, preto nie je potrebné žehlenie. Ak by vás vlna škriabala alebo by vám kvôli čomukoľvek nevyhovovala, môžete vyskúšať merino vlnu, ktorá je jemnejšia.