Vlna merino je oproti klasickej vlne jemnejšia. Vlna ako prímes šatky na nosenie detí je sama o sebe antialergická, avšak merino vlna je ešte viac vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou, dokonca aj pre tých, ktorým bežná vlna kvôli ich citlivejšej koži prekáža. Vlna merino má schopnosť počas zimy zahrievať, má termoregulačné schopnosti a veľmi efektívne odvádza vlhkosť z tela. Práve vďaka tejto schopnosti je vhodná aj na nosenie detí v lete a počas teplej jari. Vlnu klasickú aj vlnu merino teda využijete celoročne.

Šatky na nosenie detí s prímesou vlna a vlna merino sa od seba môžu navzájom aj pomerne dosť odlišovať. V niektorých vlnu cítite hneď, v iných zase takmer vôbec. Je to dané, samozrejme, aj množstvom vlny v konkrétnej šatke, keďže stále ide iba o prímes, základný materiálom šatky býva vo väčšine prípadov organická bavlna. Vlnené šatky sú od novoty mäkké a nosením dieťaťa ešte viac zmäknú a ešte viac sa poddajú, preto je nosenie detí v šatke s vlnou pohodlné a príjemné. Šatky s prímesou vlna a s prímesou vlna merino sú zároveň veľmi nosné, preto sú vhodné na nosenie detí počas celého obdobia nosenia (v závislosti od gramáže konkrétnej šatky – čím vyššia gramáž, tým vyššia nosnosť).

Ako prať šatku a v čom prať šatku na nosenie detí s prímesou vlna merino

Vlna je materiálom, ktorý vyžaduje opatrné zaobchádzanie čo sa týka údržby. Šatky na nosenie detí s vlnou perieme vždy ručne pri teplote vody 30°C. Na pranie používame prací prostriedok, ktorý je určený na pranie vlny a ktorý neobsahuje rozjasňovače, pretože kvôli nim by šatka mohla vyblednúť. Nepoužívame ani aviváž, pretože tá nie je vhodná na pranie žiadnej šatky na nosenie detí. Po praní vlnenú šatku opatrne zbavíme prebytočnej vody šetrným vyžmýkaním v rukách. Šatku necháme rozprestretú na sušiaku voľne vyschnúť, vlnu nikdy nevkladáme do sušičky. Pri praní vlnenej šatky existuje jedna výnimka - Ak máte šatku na nosenie detí s prímesou zvanou superwash merino, tá je určená aj na pranie v práčke, takže údržba šatky bude omnoho jednoduchšia :-)

Žehlenie šatky na nosenie detí

Šatky na nosenie detí vo všeobecnosti nemusíme prať veľmi často, ale iba podľa potreby, to isté platí aj v prípade žehlenia. Avšak keď po opratí vlnená šatka na nosenie detí uschne, je hneď pripravená na nosenie. Vlnu nie je potrebné, ale ani vhodné žehliť. Môžu byť šatky s vlnou, pri ktorých výrobca uvádza, že ich prežehliť môžete, preto sa vždy riaďte inštrukciami na štítku.

Podobne ako vlna, veľmi dobre odvádza vlhkosť z tela aj šatka na nosenie detí s prímesou tencel. Tencel dokáže pohltiť až 50% vlhkosti bez toho, že by zostal značne vlhký. Viac si o šatkách a nosičoch s prímesou tencel prečítate TU.