Čo je to diastáza a ako sa jej zbaviť

Be Lenka logo Be Lenka
24.04.2019
Čo je to diastáza a ako sa jej zbaviť

Pod pojmom diastáza sa označuje oddelenie brušných svalov, ktoré vzniká najmä počas tehotenstva. Po pôrode sa prejavuje ako vypuklé bruško v oblasti pupku, ktoré nie a nie zhodiť. Našťastie, existujú účinné metódy, ako sa diastázy zbaviť.

Obsah článku

Diastáza vzniká pri nadmernom tlaku na väzivo zvané linea alba. Linea alba sa nachádza na priamom brušnom svale a spája pravé a ľavé brušné svaly. Ak je vnútorný tlak priveľký, dochádza k oslabeniu tohto väziva, následne čoho už nie je schopné držať oba brušné svaly pokope a dochádza k ich rozostúpeniu a k vzniku diastázy.

Najčastejšiou príčinou diastázy je tehotenstvo. Ako bábätko rastie, bruško sa zväčšuje a aby nedošlo k stláčaniu vnútorných orgánov, natiahne sa aj brušna dutina. Počas tohto procesu je vyvíjaný neúmerne veľký tlak na brušné väzivo (linea alba). Ak nie je dostatočne pevné, dochádza k jeho pretrhnutiu, a teda k oddeleniu svalov. Po pôrode sa bruško opäť stiahne, ale pravé a ľavé brušné svaly zostávajú rozostupené, čo sa prejavuje vypuklým bruškom, teda diastázou.

Diastázou po pôrode trpí až 60 percent rodičiek. Diastáza môže byť daná geneticky, ale závisí aj od „kondície väziva“. Ak žena pred a počas tehotenstva necvičila, je možné, že jej linea alba je oslabená, a teda môže dôjsť k jej pretrhnutiu a k vzniku diastázy. Za ďalšiu príčinu sa považuje aj vek rodičky. Čím je žena staršia, tým je väčší predpoklad, že bude mať diastázu. Vysvetlenie je jednouduché: vekom sa svaly oslabujú.

Ako zistím, či mám diastázu?

Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami. Ruku si položte nad pupok. Nadvihnite hlavu smerom k hrudníku. Skúste sa uvoľniť a následne vnorte prsty do oblasti nad pupkom. Ak sa vám ponoria dovnútra, je pravdepodobné, že máte problém s diastázou. Poprípade si nad pupkom prehmatajte brucho a ak je medzera medzi pravými a ľavými brušnými svalmi väčšia ako 2,5 cm, taktiež môže ísť o diastázu.

Existuje ešte jeden test. Zostante ležať na chrbte, ale tentoraz s vystretými nohami. Následne si dajte ruky pod zadok a zdvihnite nohy. Ak sa vám nad pupkom vyduje kopček, je možné, že máte diastázu.

Šatka Be Lenka
Jednofarebná - Zelená

skladom všetky veľkosti
od 99 €
3 veľkosti

Šatka Be Lenka
Jednofarebná - Hnedá

skladom všetky veľkosti
od 99 €
3 veľkosti

Šatka Be Lenka
Jednofarebná - Sivá

skladom všetky veľkosti
od 99 €
3 veľkosti
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Sivý Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Sivý
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Jednofarebný - Sivý

skladom všetky varianty
169 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Hnedý Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Hnedý
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Jednofarebný - Hnedý

skladom všetky varianty
169 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Zelený Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Zelený
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Jednofarebný - Zelený

skladom všetky varianty
169 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Mandala - Night Nosič Be Lenka Mini - Mandala - Night
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Mandala - Night

skladom všetky varianty
179 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Triangel - Zafír Nosič Be Lenka Mini - Triangel - Zafír
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Triangel - Zafír

skladom všetky varianty
179 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Folk - Sivý Nosič Be Lenka Mini - Folk - Sivý
  • Slintáčiky zadarmo

Nosič - Mini
Folk - Sivý

skladom všetky varianty
179 €
1 variant

Šatka Be Lenka
Giraffe - Grey

skladom všetky veľkosti
119 €
1 veľkosť

Šatka Be Lenka
Zebra - Black & White

skladom všetky veľkosti
od 99 €
2 veľkosti

Šatka
Bloom - Modrá

skladom všetky veľkosti
od 75 €
3 veľkosti
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Ako sa zbaviť diastázy?

Našťastie, diastáza sa dá odstrániť, a to nielen chirurgicky, ale aj cvikmi. Podľa odborníkov je možné sa jej zbaviť správnym cvičením aj po 20 rokoch. Máme pre vás ešte jednu dobrú správu. Už za relatívne krátky čas cvičenia možno vidieť prvé pozitívne výsledky. Ako teda čo najrýchlejšie dosiahnuť vytúžené ploché bruško?

Cviky na diastázu

Mnohé ženy s diastázou vyhľadávajú pomoc u fyzioterapeutov. Cvičiť však môžete aj u seba doma, je však dôležité, aby ste boli vytrvalé a nezdávali sa po prvých cvikoch.

Najprv sa naučte správne dýchať, teda bránicou. Bránica je základný dýchací sval, ktorý zabezpečuje človeku najaktívnejšie dýchanie. Ako na to? Hlboko sa nadýchneme nosom, pričom cítime, že nám stúpa tlak v bruchu a brucho sa vydúva. Následne ľahko vydýchneme. Pri takomto spôsobe dýchania pracuje najmä brucho, a teda aj brušné svalstvo, čo má priaznivý vplyv na eliminovanie diastázy.

Keď už viete správne dýchať, môžete prejsť k samotnému cvičeniu. Existuje niekoľko účinných a pomerne jednoduchých cvikov, ktoré môžete vykonávať doma aj v práci za počítačom. Možstvo dobrých tipov od odborníkov nájdete aj na internete, my vyberáme tieto dva:

  • Sedíme na stoličke s rovným operadlom, pričom spodná časť chrbta je čo najviac opretá o operadlo. Jednu ruku si položíme pod pupok a druhú nad. Dýchame bránicou. Pri výdychu cítime, ako sa brucho sťahuje. Tento cvik zopakujeme 100-krát za sebou, najlepšie 10 ráz za deň.
  • Ľahnime si na podložku na chrbát. Pokrčené nohy v kolenách zdvihnime do vzduchu. Vystreté ruky majme položené vedľa seba. Následne raz jednu, raz druhú nohu pokladajme pätou na zem. Pri pokladaní päty na zem vydychujeme a pri dvíhaní sa zas nadychujeme. Tento cvik opakujeme niekoľkokrát po sebe s oboma nohami najlepšie trikrát za sebou.

Kedy začať s cvičením po pôrode?

Ak ste tesne po pôrode, test na diastázu si robte až po šestonedelí. Po tomto období môžete začať aj s cvičením. Ak ste rodili cisárskym rezom, s cvičením je dobre počkať aspoň tri mesiace. Pre istotu sa poraďte so svojím lekárom, pretože pri nadmernom preťažení môžete dostať pruh.

Prihláste sa na odber noviniek 10%

a získajte 10% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu