Prvé príkrmy

Be Lenka logo Be Lenka
09.11.2018
Prvé príkrmy

Dieťatko je od začiatku svojho života mimo bruška mamičky dojčené. Jeho jedinou potravou prvé dni, týždne a mesiace je materinské mlieko, ktoré mu poskytuje všetky potrebné živiny pre správny vývoj a rast. Keď sa však dieťa dostane do určitého vývojového štádia, nastáva významný medzník v jeho živote - príkrmy pre bábätká. Dieťa začína popri materskému mlieku konzumovať aj inú stravu, zväčša v kašovitej podobe vo forme pyré, rozmixovanej zeleniny a ovocia, ale aj rozmixovaného mäsa s prílohou.

Obsah článku

Kedy začať s príkrmami

Kedy začať prikrmovať? Toto je základná otázka, na ktorú hľadajú mamičky odpoveď, aby vedeli, kedy sú pre bábätko príkrmy vhodné. V prípade, že svoje dieťatko plne dojčíte, najvhodnejšie je začať s prvými príkrmami od ukončeného 6. mesiaca veku bábätka. Ak je však dieťatko z rozličných dôvodov na umelej výžive, môžete podávať príkrmy od ukončeného 4. mesiaca veku.

Ako začať s príkrmami

Pri kŕmení bábätka prvými príkrmami používame vždy detskú lyžičku. Začíname najlepšie s jemnými pyré, ale pozor, vždy iba z jedného druhu sezónnej zeleniny, ako je mrkva, brokolica alebo zemiaky. Toto pyré obvykle podávame na obed. V priebehu jedného mesiaca môžeme postupne zaviesť aj viaczložkové príkrmy pre bábätko, najčastejšie ide o pyré z viacerých druhov zeleniny, alebo o mäsovo-zeleninový mix.

Prvé príkrmy dojčeného dieťaťa

Ak bábätko ochutná prvý príkrm a odmieta ho, nebuďte nešťastná. Vyzbrojte sa trpezlivosťou. Je to predsa úplne po prvý raz, čo vaše dieťatko ochutnalo niečo iné a tuhšie, než materské mliečko. Spočiatku bude veľkým úspechom, keď sa vám podarí dostať do dieťaťa jednu - dve lyžičky. Deti sú naozaj veľmi individuálne osobnosti, niektoré si na prvých príkrmoch vyslovene pochutnávajú od začiatku a iným to ide len veľmi pomaly. Nebojte sa, aj ten váš drobček sa naučí papať, aj keď mu to zo začiatku možno veľmi nejde :-)

Postup ako zavádzať príkrmy

Najlepším spôsobom, ako naučiť dieťa na príkrmy, je takzvaný trojstupňový systém. Ide o postupnosť, akou dávkujeme a podávame dieťaťu príkrmy tak, aby si na ne čo najlepšie zvyklo. Poďme teda na to:

1. Ideálny začiatok - jeden druh zeleniny

Na začiatku dieťatku podávame vždy iba jeden druh zeleniny, teda tzv. jednozložkový zeleninový príkrm. Môže ísť napríklad o pyré z mrkvy. Dojčenie v čase obeda nahradíme jednou porciou rozmixovaného mrkvového pyré. Pred tým, než dieťatko na obed nadojčíme, podáme mu niekoľko lyžičiek mrkvičky. Tento postup opakujeme denne, pričom každý deň zvyšujeme množstvo podávanej mrkvy, až kým bude obedňajšie dojčenie úplne nahradené príkrmom. Malo by sa tak stať v priebehu niekoľkých dní. Iný druh zeleniny bábätku tieto prvé "príkrmové" dni nepodávame, vždy iba ten jeden, pre ktorý sme sa na začiatku rozhodli.

2. Dvojzložkový príkrm - o ďalší druh zeleniny navyše

Pokiaľ naše bábätko príkrm z jedného druhu zeleniny po niekoľkých prvých dňoch dobre znáša, pripravíme mu na obed príkrm z dvoch druhov zeleniny. Môže ísť napríklad o spomínanú mrkvu, ku ktorej pridáme brokolicu, alebo urobíme mrkvu so zemiakmi. K jednému druhu zeleniny, ktorý sme podávali na začiatku, teda pridáme iný druh zeleniny. Takýmto príkrmom kŕmime dieťa na obed niekoľko dní.

3. Trojzložkový príkrm

Ak bábätko dobre znáša aj pyré z dvoch druhov zeleniny, po niekoľkých dňoch prejdeme na ďalšiu zložku, ktorú do príkrmu pridáme. Teraz bude teda príkrm pozostávať z troch zložiek:

 • prvý druh zeleniny, ktorý sme podávali na začiatku
 • druhý druh zeleniny, ktorý sme pridali
 • treťou zložkou môže byť mäso (ak vychovávate vegetariána, treťou zložkou môže byť ďalší druh zeleniny, prípadne uvarené vajíčko)
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Sivý Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Sivý
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Jednofarebný - Sivý

skladom všetky varianty
169 € 118,30 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Hnedý Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Hnedý
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Jednofarebný - Hnedý

skladom všetky varianty
169 € 118,30 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Zelený Nosič Be Lenka Mini - Jednofarebný - Zelený
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Jednofarebný - Zelený

skladom všetky varianty
169 € 118,30 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Mandala - Night Nosič Be Lenka Mini - Mandala - Night
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Mandala - Night

skladom všetky varianty
179 € 125,30 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Triangel - Zafír Nosič Be Lenka Mini - Triangel - Zafír
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Triangel - Zafír

skladom všetky varianty
179 € 125,30 €
1 variant
Nosič Be Lenka Mini - Folk - Sivý Nosič Be Lenka Mini - Folk - Sivý
 • Slintáčiky zadarmo
 • -30%

Nosič - Mini
Folk - Sivý

skladom všetky varianty
179 € 125,30 €
1 variant
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Recepty pre deti

Ako pripraviť prvé príkrmy? Dnes mamičky nájdu na pultoch obchodov veľké množstvo detských výživ, ale predsa len je najlepšie, ak pyré pre svoje bábätko pripravia samy. Budú presne vedieť, čo detská výživa obsahuje a vyvarujú sa umelým pridaným látkam. Pyré si mamičky môžu pripraviť aj mesiace vopred, napríklad ešte v tehotenstve a zasterilizovať v sklenených zaváraninových pohároch, vďaka čomu pyré zostane čerstvé dlhú dobu. Ale pripraviť príkrm pre svoje bábätko môžu mamičky aj bezprostredne pred jeho podávaním.

Zeleninový príkrm

Vybraný druh zeleniny dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou, očistíme a povaríme, najlepšie nad parou, aby si zachoval dôležité látky a vitamíny. Variť môžeme zeleninu aj v dojčenskej vode. Uvarenú zeleninu popučíme alebo rozmixujeme na pyré. Ak je zmes veľmi hustá, môžeme ju zriediť vodou, v ktorej sme zeleninu varili. Bábätku pyré podávame po lyžičkách.

Príkrm s mäsom

Najvhodnejšie druhy mäsa pre detské príkrmy sú zo začiatku kuracie mäso, morčacie mäso alebo králičie. Mäso dôkladne umyjeme, nakrájame na malé kocky a krátko povaríme v malom množstve dojčenskej vody. Následne ho podusíme na troške olivového oleja. Uvarené mäso popučíme, alebo rozmixujeme, zmiešame s uvarenou rozmixovanou zeleninou a podávame bábätku (mäso je vhodné podávať od približne siedmeho alebo ôsmeho mesiaca veku bábätka). Pozor, na prípravu mäsa nepoužívame koreniny, soľ, ani zápražku, pretože nič z toho nie je prospešné pre citlivý tráviaci systém a obličky bábätka. Raz do týždňa je vhodné namiesto mäsa vmiešať do zeleninového pyré natvrdo uvarený žĺtok. Uvarený bielok nepodávame deťom do jedného roku života, pretože obsahuje alergény.

Prikrmovanie dojčeného dieťaťa

Ako sme si povedali, prvé príkrmy podávame dieťatku v čase obeda. Raňajky, desiata, olovrant aj večera ešte pozostáva z dojčenia. Dieťa teda naďalej dojčíme, pričom postupne môžeme večerné dojčenie nahradiť podávaním mliečnej kašičky. Vhodné sú bezlepkové ryžové alebo kukuričné kaše, ktoré sú chutné a bábätko na večer dostatočne zasýtia. Zároveň sú ľahko stráviteľné. Podľa príslušného veku bábätka mamička zoženie v obchode vhodnú mliečnu kašu. Sú aj také kaše, ktoré mlieko neobsahujú, ale je potrebné ho pridať. V takom prípade je vhodné použiť odstriekané materské mlieko, ak ho má mamička dostatok. Ak by mala mamička nedostatok materského mlieka, na vytvorenie mliečnej kaše pre svoje bábätko môže použiť aj umelé mliečko. Počas dňa teda neprestávame dieťaťu podávať materské mlieko iba preto, aby sme v ňom vybudovali hlad a tým zvýšili jeho apetít pri podávanom príkrme. Všetko chce svoj čas a postupnosť. Treba hlavne vytrvať :-)

Prihláste sa na odber noviniek 10%

a získajte 10% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu