Typy chodidiel

Každá noha má unikátny tvar. Všeobecne rozoznávame 5 typov chodidiel a podľa spoločných čŕt a dominujúcich prvkov do nich jednotlivé nohy zaradzujeme. Rozoznávame egyptský typ chodidla, grécky typ chodidla, rímsky typ chodidla, germánsky a keltský typ chodidla. Každý tento typ má svoje výrazne črty, zaujímavý pôvod v minulosti a indikuje nám, aký typ obuvi je pre nás vhodný, aby sme sa vyhli prípadným zdravotným problémom spojeným práve s nohami. Niekto dokonca pripisuje tvaru nohy aj určité osobnostné črty, či háda, kam môžu v histórii siahať naše korene. Ak vás to zaujíma a chcete zistiť, kam sa zaradzujú práve vaše nôžky a čo je pre ne vhodné, čítajte.
Obsah článku
Egyptský typ chodidla
Charakteristická črta egyptského typu chodidla je výraznejšie dlhý palec. Ostatné prsty sa postupne a v jednej priamej línii zvažujú k malíčku. Tento typ chodidla patrí medzi najrozšírenejšie, má ho približne 70% populácie. Egyptský typ chodidla sa považuje za najkrajší. Aj keď majitelia ostatných typov by si s tým určite dovolili nesúhlasiť ☺. Ľudia s egyptským typom chodidla majú podľa štúdie (Ogawa a Hyakusoku) najmenší sklon k problémom so zarastajúcimi nechtami.
Zaujímavosť: Nálezy pri múmiách poukazujú na používanie protéz predlžujúcich hlavný palec na nohe aby noha pre nich dokonalý egyptský tvar.
Výber topánok: Pre ľudí s gréckym typom chodidla sú ideálne topánky s dostatočne širokou prednou časťou s dostatkom priestoru pre dominujúci palec. V žiadnom prípade nie sú vhodné topánky so zúženou špicou. (Tie nie sú vhodné pre nikoho, len tak medzi rečou, bez ohľadu na anatómiu chodidla ☺ )
Grécky typ chodidla
Pri gréckom type chodidla nohe dominuje druhý prst. Ten býva najdlhší. Majitelia tohto typu chodidla si teda musia vyberať topánky práve podľa dĺžky dominujúceho prsta. Ak aj na vašej nohe vyniká dĺžkou druhý prst, ste majiteľmi najvzácnejšie sa vyskytujúceho typu chodidla. Gréckym typom chodidla sa môže pochváliť približne iba 5% populácie (Zaujímavý fakt: 5% svetovej populácie má grécku nohu a z toho je 46% Grékov). Niektoré štúdie ukazujú, že tento typ chodidla je náchylnejší na mozole na ploske nohy. Grécky typ chodidla sa môže vyvinúť v čase z ktoréhokoľvek iného typu a to vznikom halluxu, ktorý spôsobí patologickú prestavbu kostičiek v chodidle a palec tak ustúpi na bok čo vytlačí do popredia práve druhý prst. Rozloženie váhy pri chôdzi a zvýšený tlak na druhý prst môže pri tomto type chodidla spôsobovať bolesť, zväčša lokalizovanú na druhom prste, občasne aj na prvom. Dokonca má tento jav aj svoju terminológiu – bolesť chodidla gréckeho typu. Na to, aby sme sa vyhli tejto bolesti je dôležité dbať na výber správnych topánok. Samotný výber topánok dokáže veľakrát uľaviť od bolesti bez nutnosti iného zásahu.
Zaujímavosť: Tento typ chodidla je väčšinou dedičný.
Výber topánok: Ľudia s týmto typom chodidla sa pravidelne stretávajú s problémami pri výbere topánok, nakoľko u nich dominuje druhý prst. Podľa toho musia vyberať tvar topánky a veľkosť. Neodporúča sa uzavierať grécke chodidlo do úzkej topánky, keďže je náchylnejšie na problémy. Topánka musí mať dostatočne širokú prednú časť a vhodnú veľkosť. Ideálne sú sandáliky a topánky s otvorenou špičkou.
Rímsky typ chodidla
Rímsky typ chodidla je typický tým, že prvé tri prsty sú rovnakej dĺžky, štvrtý a piaty sa postupne zvažujú. Takýmto typom nohy sa môže pochváliť približne 25% populácie. Tento typ chodidla pôsobí na prvý dojem širšie, ako v skutočnosti je, práve vďaka rovnakej dĺžke prstov. Na druhú stranu treba ale povedať, že práve vďaka rovnakej dĺžke prvých troch prstov sa pri chôdzi lepšie rozkladá váha. Možno práve preto dokázali Rimania prejsť obrovské vzdialenosti aby si podmanili okolité krajiny a rozširovali svoje impérium ☺.
Zaujímavosť: Rimania položili základy merania veľkosti obuvi podľa dĺžky nohy.
Výber topánok: Hranatý tvar chodidla obmedzuje majiteľa nohy pri výbere topánok. Absolútnym tabu sú topánky s ostrou špicou či zaguľatenou prednou časťou. Rímskemu typu chodidla najväčšmi vyhovuje obuv s priestrannou prednou časťou, ktorá prirodzene kopíruje tvar chodidla. Dobrou voľbou bývajú aj sandáliky a topánky s otvorenou prednou časťou.
Germánsky typ chodidla
Germánskemu typu chodidla dominuje palec a ostatné štyri prsty sú rovnakej dĺžky, prípadne môže byť malíček výrazne menší. Kvôli rovnakej dĺžke prstov môže chodidlo pôsobiť masívnejšie, rovnako ako je to u rímskeho typu. Noha pripomína obdĺžnikový tvar.
Výber topánok: Tak ako aj rímskom type chodidla, ktorý je podobne hranatý, neuzatvárajte germánsky typ chodidla do topánok s úzkymi špicatými či oblými špicami. Mohlo by to viesť k vytváraniu neželaných deformít. Pre tento typ chodidla sú vhodné topánky so širokou prednou časťou prípadne s otvorenou širokou špičkou.
Keltský typ chodidla
Keltský typ chodidla je mixom germánskeho typu a gréckeho typu. Na tomto chodidle je dominantný druhý prst, ktorý môže byť výrazne dlhší ako palec. Ostatné tri prsty sú rovnakej dĺžky alebo sa v rovnej línii zvažujú nadol. Noha pôsobí masívne
Zaujímavosť: Tento typ chodidla je považovaný za najkomplexnejší a najnezvyčajnejší (aj keď nie najvzácnejší). Jednotlivé nohy sa od seba môžu líšiť a pritom sa bude stále jednať o keltský typ chodidla.
Výber topánok: Nohám s keltskými koreňmi svedčia topánky so širokou prednou časťou alebo otvorenou špicou. Práve kvôli nie úplne štandardnému tvaru špičky nohy nie sú vhodné topánky so zužujúcou sa špicou, hranatou či guľatou špičkou. Veľkosť topánky treba prispôsobiť najdominantnejšiemu prstu na nohe, v tomto prípade druhému.
Každé jedno chodidlo je jedinečné, rovnako ako jeho majiteľ. Vo svete by sme nenašli dve identické nohy. Nohám a ich tvaru sa už po stáročia pripisuje určujúci charakter čo sa človeka týka– od typológie osobnosti po genetické dedičstvo.
Môže nám tvar nášho chodidla čo to prezradiť o našich koreňoch? Máme predkov Keltov? Rimanov či Grékov? Môžeme len hádať. Ľudstvo sa po tisícročia premiešava, tak prečo nemať korene aj v starovekom Ríme? Všetko je možné. Bez precízneho DNA testu to ostáva v rovine domnienok. Podľa tvaru chodidla vraj dokážeme určiť osobnosť človeka. Majitelia gréckeho typu chodidla sú vraj športovo založení avšak viac trpia stresom. Rímsky tvar chodidla so sebou zas nesie intelektuálne črty i namyslenosť. Ani jedna z týchto disciplín nenašla v modernom svete dostatočnú oporu vo vede. Každý človek je unikátny vzhľadovo aj povahovo, bez ohľadu na to, na akých chodidlách kráča po svete. Čo môžeme s istotou povedať, na rozdiel od našich koreňov siahajúcich stáročia či tisícročia dozadu či typológii osobnosti podľa tvaru nohy je, že tvar nohy nám určuje, do čoho ju máme obuť aby jej dobre bolo. Bez ohľadu na to, či sme hrdými majiteľmi vzácnej nohy gréckeho typu či najrozšírenejšej egyptskej nohy, každej nohe svedčí najviac obuv, ktorá verne kopíruje jej tvar. Nikde ju netlačí, neomína a dáva jej slobodu pri pohybe. Takým typom obuvi je napríklad Be Lenka barefoot. Do našich barefootiek pohodlne obujete grécke, rímske, egyptské, germánske aj keltské nôžky.