Centrum pomoci
Nosenie detí

Aký nosič si mám vybrať pre svoje dieťatko?

+ -

Aktuálne si môžete vybrať z 3 typov našich ergonomických nosičov podľa veku a veľkosti vášho dieťatka:

 • Be Lenka Mini - Ergonomický rastúci detský nosič vhodný na nosenie detí od narodenia už od 3 kg. V závislosti od veľkosti dieťatka až do 1,5 roka (konfekčná veľkosť 92)
  • Nosič je plne nastaviteľný na mieru dieťatka
  • Rozmery nosiča:
   •     Šírka: 13cm-35cm
   •     Výška:44cm
  • Na výber sú iba popruhy klasické, bez možnosti kríženia
  • Rozmery bedrového pásu - min.rozpätie 60cm, max.rozpätie 120 cm

 • Be Lenka 4ever/ 4ever Neo - Egonomický rastúci nosič určený pre deti približne od 2-3 mesiacov (konfekčná veľkosť 62/68) do 3 rokov (konfekčná veľkosť 104). Nosič je plne nastaviteľný na mieru dieťatka a pokryje takmer celé nosiace obdobie
  • Rozmery nosiča:
   • Šírka: 20-41 cm
   • Výška: 37-50 cm
  •  Rozmery bedrového pásu - min.rozpätie 60cm, max.rozpätie 130 cm
  • Na výber sú 2 typy ramenných popruhov: klasické ergonomicky tvarované bez možnosti kríženia alebo široké s možnosťou kríženia. Bližšie informácie k ramenným popruhom nájdete v nasledujúcej otázke.

 • Be Lenka Toddler - Nerastúci nosič pre deti približne od 18 mesiacov do 3,5 rokov. Rozmery nosiča sú fixné, výška ani šírka nosiča sa nedá upravovať podľa toho, ako dieťatko rastie.
  • Rozmery nosiča:
   • Šírka: 45 cm
   • Výška: 50 cm 
  • Na výber sú iba popruhy klasické, bez možnosti kríženia

Detailnejšie informácie o ramenných popruhoch nosičov Be Lenka nájdete aj na našom blogu.

Aký je rozdiel v popruhoch klasických a širokých?

+ -

 • Štandardné ramenné popruhy (bananové) bez možnosti kríženia
  Tieto ramenné popruhy sú pevnou súčasťou nosiča, takže nie je možné kríženie na chrbte. Popruhy sú príjemne polstrované, úroveň polstrovania je mierna, takže popruhy nie sú zbytočne hrubé. Preto sú veľmi pohodlné a mäkké tak na nosenie maličkého dieťatka (od cca 3. mesiaca veku), ako aj na nosenie ťažšieho a väčšieho dieťaťa. Ich banánový tvar pekne kopíruje chrbtovú časť nosiaceho človeka, preto sa popruhy ideálne prispôsobujú postave.

  V nosičoch s takýmito popruhmi môžete nosiť dieťa vpredu na bruchu aj vzadu na chrbte.

 • Široké ramenné popruhy s možnosťou kríženia
  Ide o popruhy, ktoré sú široké. Klasická vypolstrovaná časť je rozšírená o šatkovú nevypolstrovanú časť. Tieto popruhy sú primárne určené na krížené zapínanie, avšak je možné zapnúť ich aj klasicky (po ich upravení tj zúžení, ktoré docielite zahnutím nevypolstrovanej časti popruhu pod vypolstrovanú a použitím spojovacej pracky).

  Výhodou širokých ramenných popruhov je to, že vďaka svojej šírke veľmi dobre fixujú a spevňujú chrbát rodiča počas nosenia. Sú vhodné pre všetky typy postáv. Veľmi často si ich vyberajú aj tie mamičky, ktoré svoje dieťatko nosia primárne v šatke, lebo takéto popruhy dobre a rovnomerne rozkladajú hmotnosť noseného dieťatka na telo rodiča.

  V nosičoch s takýmito popruhmi môžete nosiť dieťa vpredu na bruchu aj vzadu na chrbte (po úprave popruhov na klasické popruhy). 
 • Oba typy popruhov aj klasické aj široké sú vybavené aj slintáčikmi – chráničmi popruhov, ktoré ich ochránia pred zašpinením. Dajú sa ľahko odopnúť a v prípade potreby oprať.
  Detailnejšie informácie o ramenných popruhoch nosičov Be Lenka nájdete aj na našom blogu.

Dá sa vo vašich nosičoch nosiť aj na chrbte prípadne tvárou vpred alebo na boku?

+ -

Vo všetkých typoch nosičov Be Lenka sa dá nosiť dieťatko iba vpredu na bruchu tvárou k rodičovi alebo na chrbte. Na boku ani tvárou vpred sa nosiť v nosičoch Be Lenka nedá, nakoľko takéto nosenie nie je ergonomické tj. pre dieťatko ho neodporúčame.

Viac informácii o ergonomickom nosení nájdete v článku na našom blogu.

Ako si mám váš nosič správne nastaviť / upraviť? Z čoho pozostáva?

+ -

Všetky návody na použitie a inštruktážne videá nájdete na našom Be Lenka youtube kanáli.

Nosič je plne nastaviteľný na mieru dieťatka. Šírka nosiča sa nastavuje veľmi jednoducho pomocou sťahovacích šnúrok umiestnených na prednej strane chrbtovej opierky tesne nad bedrovým pásom. Šnúrky stačí stiahnuť podľa veľkosti vášho bábätka a zaviazať na uzol.

V hornej časti chrbtovej opierky sa nachádzajú gumičky, pomocou ktorých efektívne nastavíte šírku nosiča tak, aby bola fixovaná hlavička dieťatka, ktoré ju ešte samo neudrží. Tento spôsob nastavenia nosiča zaručuje maximálnu bezpečnosť počas nosenia.

Nastaviteľná je aj výška chrbtovej opierky, ktorú podľa potreby stiahnete/povolíte pomocou sťahovačov v hornej časti chrbtovej opierky.

Bedrový pás je dômyselne navrhnutý tak, aby sa dokonale prispôsobil každému typu postavy. Je mäkký a pohodlný a vo svojom strede obsahuje praktickú kapsičku. Využijete ju ako vrecko na uloženie pár drobností. 

Nosič je vybavený aj kapucňou, ktorá poslúži proti slniečku, vetru alebo na elimináciu okolitého ruchu, keď dieťatko v nosiči zaspí. Na uchytenie kapucky slúžia gumičky, ktoré sa prichytia na háčiky umiestnené na ramenných popruhoch.

Všetky typy nosičov obsahujú aj slintáčiky - chrániče popruhov, ktoré ich ochránia pred zašpinením. Dajú sa ľahko odopnúť a v prípade potreby je možné ich oprať.

Ako sa mám o nosič/šatku starať? Treba ich prať po obdržaní?

+ -

Keďže sú naše nosiče ušité zo šatiek na nosenie detí, aj starostlivosť o konkrétny nosič sa odvíja od konkrétnej šatky, z ktorej je ušitý. Vo všeobecnosti však platí, že nosič neperieme často, ale iba v prípade potreby. Ideálne je prať pri teplote 30 - 40°C, nesušiť v sušičke, ale iba voľne, nosič môžete taktiež jemne prežehliť.

Pred prvým použitím nie je potrebné nosič ani šatku prať, keďže už boli mechanicky prané v rámci výrobného procesu.

Viac typov a detailnejších odporúčaní ohľadne starostlivosti o naše výrobky na nosenie detí nájdete na našom blogu.

Aký je hmotnostný limit pre vaše nosiče? Sú vaše nosiče certifikované?

+ -

Naše nosiče sú certifikované medzinárodným certifikátom ASTM a  testované na hmotnosť dieťatka až do 20 kg. Zároveň všetky materiály použité pri výrobe našich šatiek a nosičov spĺňajú prísne štandardy OEKO- TEXT standard 100.

Čo to znamená, že vaše nosiče sú šatkové?

+ -

Nosiče šatiek sú ergonomické nosiče vyrobené zo šatiek na nosenie detí. Šatka je úžasný materiál s jedinečnými vlastnosťami, je mäkká, príjemná na dotyk a veľmi prispôsobivá telíčku dieťaťa. Je tiež najšetrnejší k jemnej detskej pokožke. Nosič na šatku je teda akoby kombináciou šatky a praktickosti „nosného“ dizajnu do jedného nosného zariadenia, ktoré si nasadíte a zapnete raz alebo dvakrát a ktoré je pohodlné pre dieťa aj pre rodiča.

Môžete mi nosič ušiť z vlastnej šatky resp viete mi nosič prispôsobiť na mieru?

+ -

Žiaľ vzhľadom na naše maximálne vyťažené výrobné kapacity šijeme nosiče len z našich šatiek a službu ušitia nosiča zo šatky zákazníka už neposkytujeme. Takisto nevykonávame individuálne požiadavky či úpravy na ušitie nosiča.

V čom môžem nosiť dieťa v lete?

+ -

Na letné obdobie máme okrem štandardných celoročných nosičov dostupnú limitovanú ponuku letných nosičov. Letný nosič Be Lenka 4ever je ergonomický nosič, ktorý je vyrobený tak, aby zabezpečoval čo najväčšiu možnú vzdušnosť počas nosenia v letnom období. Letná verzia nosiča Be Lenka je zhotovená zo šatky na nosenie detí a tiež zo sieťky. Sieťka sa nachádza na chrbtovej opierke a na kapucni. Práve vďaka sieťke môže k nosenému dieťatku prúdiť čerstvý vzduch, čím je dieťa ochladzované, a teda sa v nosiči nezadržiava teplo a príjemnejšie je rovnako aj nosiacemu rodičovi.

Letná verzia nosiča sa však dá nosiť celoročne, a to aj v zime. Nakoľko dieťatko poriadne oblečiete a nosíte ho pod nosičskou bundou, nosič využijete aj v chladnejšom počasí.

Viac informácii nájdete aj na našom blogu.

Ako nosiť dieťa v chladnejšom počasí?

+ -

V chladnejšom počasí vám odporúčame siahnuť po originálnom nosiacom multifunkčnom oblečení, ktoré ponúkame. Môžete si vybrať z nosicej mikiny, svetra alebo softshellovej bundy.

Oblečenie je multifunkčné, to znamená, že si ho môžete vyskladať podľa svojich predstáv: môžete si vybrať, či si prajete vsadku iba na nosenie dieťaťa vpredu (2 v 1) alebo by ste chceli nosiť dieťa aj na chrbte (3 v 1). Ak si na bundu nepripnete žiadnu vsadku, využijete ju ako bežnú bundu na každodenné nosenie bez bábätka.