Cítite bolesť chodidla? Čo ju spôsobuje a čo pomáha.

Be Lenka logo Be Lenka
07.12.2020
Cítite bolesť chodidla? Čo ju spôsobuje a čo pomáha.

V minulosti chodili ľudia bosí, zima nezima, sucho, dážď. Dnes si to už len ťažko vieme predstaviť. A ešte ťažšie je prejsť sa po ulici a nenakúkať túžobne do výkladov obuvi a neobdivovať všetky tie dizajnové a moderné kúsky, ktoré by sme všetky chceli mať doma. Bohužiaľ však mnohokrát dávame prednosť kvantite pred kvalitou.

Aktualizované 26.9.2023

Obsah článku

Prečo ma bolí chodidlo?

Nekvalitnáobuv dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Trápi vás bolesť chrbtice? Bolesť chodidla? Hallux? Neustále sa vracajúce otlaky, či problém s nechtami a mykózami? Skúšali ste už kadečo, ale nie a nie sa ich zbaviť? Veľa zdravotných problémov má na svedomí nevhodne zvolená alebo nekvalitná obuv. Poďme sa bližšie pozrieť na problémy, ktoré môžu nastať, keď výberu topánok nevenujeme dostatočnú pozornosť.

Miesta na ktorých bolí chodidlo

Chodidlo je malý mechanický zázrak. Skladá sa z 26 kostičiek, 30 kĺbov a viac ako 100 svalov, úponov a šliach. Všetky spolu navzájom spolupracujú, aby nás mohli niesť tam, kam si zažiadame. Úžasné, však? Bolesť môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť chodidla. Môže nás bolieť päta, klenba, môžeme zažiť bolesť prstov, chodidla zospodu, či dokonca bolesť chrbtice kvôli problému s chodidlom. Bolesť môžeme pociťovať pri chôdzi, ale aj v pokoji. Môže byť mierna, ale môže sa stupňovať do bodu, že každý krok bude utrpením. Čo teda za problémami stojí a čo si všímať?

Okamžité varovné signály - Short-term effects

Problémy spôsobujúce bolesť chodidla, ktoré sa dostavia takmer okamžite po obutí nekvalitnej a nevyhovujúcej obuvi. Slúžia ako varovný prst, že niečo nie je v poriadku a niekde sa stala chyba. Ktoré sú to?

Otlaky

Otlak (callus) vzniká ako reakcia na dlhodobé mechanické pôsobenie (trenie a tlak) na kožu. Keď sa pokožka nohy trie o topánku, ktorá je úzka alebo malá, dochádza z podráždeniu a zápalu. Pokožka sčervenie, opuchne, bolí a nakoniec sa na mieste vytvorí vodnatý pľuzgier – otlak. Aj keď sa to nezdá, úlohou otlaku je chrániť pokožku pred ďalším mechanickým poškodením. Nakoľko je ale chodidlo pretkané množstvom nervových zakončení (viac ich majú iba pery a brušká prstov), otlaky bývajú bolestivé a veľmi nepríjemné. Našťastie sa ale tvorbe otlakov dá úspešne vyhnúť. Dôležité je držať nohu v suchu, a teda vyberať topánky, ktoré dýchajú. V neposlednom rade treba zvoliť vhodnú veľkosť obuvi, aby nedochádzalo k zbytočnému treniu. Ako si správne odmerať veľkosť nohy nájdete aj v našom článku.

Kurie oká

Kurie oko (clavus) je ohraničené zhrubnutie pokožky, so stredovo zvýrazneným ložiskom stvrdnutej suchej kože. Kurie oká vznikajú dlhodobým pôsobením tlaku na kosť alebo kĺb na nohe. Podobne ako otlaky, majú za úlohu chrániť namáhanú oblasť nohy pred ďalším mechanickým poškodením. Kurie oká môžu byť tvrdé alebo mäkké, pokiaľ sa nachádzajú medzi prstami na nohách, môžu aj mokvať. Niekedy môžu dokonca obsahovať krvné vlásočnice a nervové zakončenia. Vtedy vedia byť extra citlivé a nie je také jednoduché sa ich zbaviť. Za kurími okami môžeme hľadať obuv, ktorá vytvára v určitých oblastiach nadmerný tlak na pokožku alebo naopak obuv, ktorá je príliš voľná, nohu nedrží, a teda chodidlo v nej „pláva“ a odiera sa.

Detské barefoot topánky Be Lenka Bounce - Dark Blue Detské barefoot topánky Be Lenka Bounce - Dark Blue
 • Novinka

Detské barefoot tenisky
Bounce - Dark Blue

Odosielame na konci júna
79 €
11 veľkostí
Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Novinka

Barefoot mokasíny
Buena - Dark Brown & Beige

skladom 7 veľkostí
109 €
11 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - Dark Blue & Black

skladom 6 veľkostí
69 € 49 €
11 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - All Black

skladom 9 veľkostí
69 € 49 €
11 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca
 • Novinka
 • Vegánske

Barefoot tenisky
Revive X Sea Shepherd - Orca

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & BubbleGum Pink

skladom všetky veľkosti
159 €
8 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Turquoise

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Sunset Yellow

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Grey

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Blue

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Crimson Red

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Novinka

Barefoot tenisky
Zing Velcro - All White - Leather

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Zarastajúce nechty

Nočnou morou každého, kto s tým už mal dočinenia, sú zarastajúce nechty. Zarastený necht (onychokrypóza) je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich problémov nôh. Hlavnou príčinou je príliš tesná obuv, malé číslo topánok (vytvárajúce tlak spredu na necht) v kombinácii s nesprávnou technikou strihania nechtov. V Neliečený zarastený nech sa môže škaredo zapáliť, pridružiť sa môže aj pleseň (o tom viac ďalej v článku) a vám neostane nič iné, ako zveriť problém do rúk chirurgovi.Ako sa tomu vyhnúť? Venovať výberu obuvi náležitú pozornosť, zvoliť správne číslo a dopriať si kvalitnú pedikúru Nechty na nohách nestrihajte príliš nakrátko a vždy dorovna.

Mykózy – Onchomykóza a Atletická noha

Ako sme už spomínali pri problémoch s nechtami, k samotnému zarastenému nechtu sa zvykne pridružiť aj pleseň. Nechtová mykóza (onchomykóza) je chronická infekcia spôsobená mikroskopickými hubami. Lieči sa lokálne. Mykóza trápi v priemere 2-8 % ľudí.

Mykóza kože nôh, tzv. atletická noha, je taktiež zapríčinená hubami. Tie napádajú kožu na nohách, najmä v záhyboch medzi prstami. Odtiaľ sa môžu rozšíriť na nechty a ruky.

Mykotické ochorenie je sprevádzané rozsiahlym svrbením. Našťastie však dobre reaguje na liečbu, takže sa jej dá pomerne ľahko zbaviť. Treba však poznamenať, že mykotické ochorenia sa častokrát vracajú.

Vlhké prostredie je živnou pôdou pre plesne, takže ak sa im chcete vyhnúť, dbajte na to, aby bola vaša obuv priedušná a pravidelne ju vetrajte. Mechanické poškodia chodidla, zarastajúci necht a otvorené rany sú taktiež vstupnou bránou pre infekcie a plesne, preto voľte obuv, ktorá vám bude správne sedieť, noha sa v nej nebude odierať a bude v nej môcť dýchať. Pozor aj na sauny a verejné sprchy a bazény, vždy noste ochrannú obuv.

Keď sa ignorujú varovné signály

„Keď tie lodičky sú také pekné, veď tie otlaky sa zahoja.“ „Teraz tlačia, ale určite sa časom roztiahnu.“ „Síce sú nepohodlné, ale keď v nich mám také pekné nohy...“ Toto si určite povedala nejedna z nás. A keby len raz, však? Ak však budeme dlhodobo ignorovať vyššie uvedené varovné signály, môžeme dopadnúť oveľa horšie. Ako? Čítajte ďalej.

Padnutá klenba

Správne formovaná pozdĺžna a priečna klenba dokonale kopíruje terén, po ktorom kráčame a informuje o jeho štruktúre a nerovnostiach centrálny nervový systém. Pokiaľ je priečna alebo pozdĺžna klenba spadnutá, svoju funkciu si neplní stopercentne a navyše spôsobuje bolesť a diskomfort. Klenbu držia pokope svaly a šľachy. Geneticky sme prispôsobení na to, aby sme naboso chodili po tvrdom nerovnomernom povrchu, pričom sa svaly a šľachy rovnomerne namáhajú. Nakoľko však dnes väčšina ľudí chodí v tesnej obuvi, ktorá má často fixovanú podporu chodidla (stielka s vystúpenou klenbou) a po rovnom povrchu, chodidlo sa nezaťažuje rovnomerne, preťažujú sa jeho jednotlivé časti (napríklad časť prstová v topánkach na podpätku) a problémy sú na svete. Nerovnomerné zaťaženie chodila, preťažovanie svalov na zadnej strane nohy a achillovej šľachy spôsobujú pokles klenby. To všetko,ba aj viac kvôli nevhodnej obuvi.

Hallux valgus – vbočený palec a kladivkové prsty

Hallux je deformita kĺbu palca na nohe. Určite ste si všimli, že niektorí ľudia majú pri koreni palca,, akýsi výbežok, prípadne je ich palec vykrivený smerom k ostatným prstom. Toto poškodenie kĺbu vzniká pri nosení obuvi s úzkou špičkou, kedy palec nemôže byť vo svojom prirodzenom postavení a je tlačený dovnútra. K halluxu môže dôjsť aj pri poklese klenby. Svoje zohráva aj genetická predispozícia. Obuv, preťažovanie či zranenie spravia zvyšok. Neliečený hallux vedie až k deformácii prstov (kladivkové prsty – digitus hammatus) a patologickej prestavbe chodidla.

Hallux sa lieči neoperačne pomocou rôznych ochranných vložiek a narovnávačov. Bohužiaľ, vo veľa prípadoch je hallux bolestivý a musí sa odstrániť chirurgicky. Hojenie je pomerne zdĺhavé anepríjemné. Halluxom sa dá pomerne úspešne vyhnúť zvolením obuvi, ktorá neutláča prsty a poskytuje im dostatok priestoru na voľný pohyb. Takou obuvou je napríklad barefoot z dielne Be Lenka.

Detské barefoot topánky Be Lenka Bounce - Dark Blue Detské barefoot topánky Be Lenka Bounce - Dark Blue
 • Novinka

Detské barefoot tenisky
Bounce - Dark Blue

Odosielame na konci júna
79 €
11 veľkostí
Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Novinka

Barefoot mokasíny
Buena - Dark Brown & Beige

skladom 7 veľkostí
109 €
11 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - Dark Blue & Black

skladom 6 veľkostí
69 € 49 €
11 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - All Black

skladom 9 veľkostí
69 € 49 €
11 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca
 • Novinka
 • Vegánske

Barefoot tenisky
Revive X Sea Shepherd - Orca

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & BubbleGum Pink

skladom všetky veľkosti
159 €
8 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Turquoise

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Sunset Yellow

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Grey

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Blue

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Crimson Red

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Novinka

Barefoot tenisky
Zing Velcro - All White - Leather

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Pätová ostroha a hrboľ na päte

Pripadá vám každý krok ako dosadnutie na kopu ihiel? Máte bolesti na ploche päty alebo na jej vnútornom okraji? Obmedzuje vás bolesť pri chôdzi, športe a dokonca aj pri nečinnosti v noci? Môže vás trápiť pätová ostroha. Čo to je? Pätová ostroha je kostný výrastok na päte ktorý vzniká ako následok ťahu tkanív, ktoré sa na tento výbežok upínajú. Pätová ostroha trápi zruba 15% ľudí (prevažne v strednom veku). Čo za ňou stojí? Opakovaná a dlhodobá záťaž nohy, nevhodná obuv, deformity chodidla, úrazy či reumatické ochorenia. Pätová ostroha sa rieši poväčšine konzervatívne – fyzioterapiou, lokálnymi injekciami kortikosteroidov, ultrazvukom či laserom.

Hrboľ na päte je častým problémom hlavne teenagerov, ktorí ešte nemajú dokončený vývoj kostí v chodidle. Tlak a trenie „nedospelej“ kosti päty spôsobuje nadmernú produkciu kostného tkaniva a tým pádom sa vytvorí hrboľ. Poväčšine za týmto problémom treba hľadať problém s plochou nohou alebo nosenie vysokých podpätkov v skorom veku.

Bolesti chrbtice a zlé držanie tela

Jednou z príčin prečo vás bolí chrbát môže byť aj nevhodná obuv. Najmä topánky na vysokom podpätku preťažujú driekovú (lumbálnu) časť chrbtice, a tým ovplyvňujú držanie tela. Ak vás bolí chrbát, neváhajte a zájdite k lekárovi alebo k fyzioterapeutovi. Nie je nič horšie, ako keď vám bolesť bráni plnohodnotne žiť a užívať si každodenné radosti.

Bolesti kĺbov

Dlhodobé preťažovanie chodidiel v nesprávnej a nekvalitnej obuvi môže viesť až ku vzniku artritídy a bolesti kolien. Najmä pokiaľ trápime nohy dlhodobým nosením extra vysokých podpätkov. Nohy vo vysokánskych lodičkách síce vyzerajú sexy, ale stojí za to riskovať naše zdravie? Veď máme len jedno. Nehovoríme, že sa svojich krásnych topánok máte nadobro vzdať, treba ale zvážiť kedy a koľko ich budete mať obuté a vyvážiť ich nosenie správnou, ideálne barefootovou obuvou. Vo všetkom treba hľadať balans.

Problémy treba riešiť v začiatkoch

Ak vás trápi niektorý z vyššie spomínaných problémov, je načase začať ho riešiť pekne „od podlahy“.A to kúpou správnej a kvalitnej obuvi. Ak vám topánky vždy spravia otlak, nebudú pre vašu nohu vhodné a je lepšie poohliadnuť sa po inom páre. V neposlednom rade je dôležité s chodidlom cvičiť, ak vás trápi hallux, poklesnutá klenba či bolesti chodidla alebo chrbtice. Obráťte sa na dobrého fyzioterapeuta, ktorý vám nohu pozrie a navrhne správne cviky. Nefunkčnej nohe, ktorá dlhodobo trpela v zlej obuvi totiž samotná výmena topánok úplne nepomôže. Musí byť skombinovaná s cvičením. Ak máte problém s otlakmi, kurími okami alebo mykózami, navštívte lekára, alebo si dajte poradiť v lekárni. Nehanbite sa vaše problémy riešiť s odborníkmi.

Barefoot ako prevencia

Veľkou pomocou sú malé denné cvičenia, ktoré pomáhajú funkčnosti našich chodidiel. Obľúbenou pomôckou je napríklad tenisová lopta, prípadne “masážny ježko”. Vďaka tejto cenovo dostupnej pomôcke si môžete každý deň pár minút premasírovať celé chodidlo od päty až po špičku. Podporíte tak prekrvenie chodidla, čo súčasne pôsobí aj ako prevencia proti plantárnej fascitíde. Dokonca je možné, že sa prekrvenie päty podpíše aj pod úľavu v oblasti achillovej päty. Efektívne je aj rozťahovani prstov do strán, dvíhanie palca nahor pri zakotvené ostatných prstov do podložky a tiež masáž chodidla. Stačí nájsť tuhé, boľavé miesta a postláčať ich pár minút denne. Výsledky sa dostavia rýchlejšie, ako by ste si mysleli.

Viaceré ľahké a účinné cviky nájdete aj na našom instagramovom profile Be Lenka.

Ako sme spomínali vyššie, človek je geneticky prispôsobený na chôdzu naboso, kedy sa rovnomerne zaťažuje celé chodidlo a noha. Štandardná obuv to zabezpečiť nedokáže kvôli hrúbke podrážky, výstelkám podopierajúcim klenbu či podpätkom. Našťastie však sa čím ďalej, tým väčšej popularite teší barefootová obuv, ktorá dokonale imituje bosú chôdzu. Pýtate sa, čo je barefoot a aké vlastnosti má táto obuv?

Barefoot je úplne odlišný typ topánok v porovnaní s bežnou obuvou. Líši sa najmä v týchto bodoch:

 • podrážka je ohybná a veľmi tenká, hrúbka zvyčajne nepresahuje 6mm. Taká podrážka zabezpečuje chodidlám kontakt s povrchom, čiže imituje chodenie naboso
 • zero drop, čiže nulový rozdiel medzi pätou a špičkou
 • široká špička topánok, ktorá zabezpečuje dostatok priestoru pre nohu
 • barefoot topánky sú ľahké a bez podpory klenby

A aké zdravotné benefity barefoot obuv prináša?

 • posilnené svaly a silné, zdravé nohy
 • pomáha odstrániť bolesť
 • psychická pohoda a radosť
 • stimulácia nervových zakončení na chodidle
 • zlepšuje rovnováhu

Viac o tom, prečo si vybrať práve barefoot nájdete v tomto článku.

Be Lenka barefoot topánky

Všetko začalo nosičmi a šatkami na nosenie detí a pokračujete to aj barefootovými topánkami. Be Lenka barefoot topánky sú šité z kvalitnej kože (vo svojom sortimente má aj topánky ktoré ocenia vegáni), ktoré sa dokonale prispôsobia každému chodidlu. Vnútro topánok je bavlnené, podrážka je z vysoko odolnej gumy, ktorá je zároveň neuveriteľne ohybná a flexibilná. Topánky sú rozšírené v prednej časti a ponúkajú prstom na nohe ideálny priestor aby mohli byť vo svojej prirodzenej polohe, neutláčané zo žiadnej strany. V aktuálnej ponuke má Be Lenka aj zimnú barefoot obuv, ktorá vás dokonale zahreje merinom, udrží vašu nohu v suchu a ešte pri tom budete vyzerať skvelo, štýlovo a originálne! Čo viac si už človek môže priať?

Nohy nás nosia celý deň, vďaka nim s dostaneme tam, kam chceme či potrebujeme. Ich zdravie ovplyvňuje celé naše fungovanie. Ak máme v nepohodlí a v neporiadku nohy, môžeme čakať, že sa to odrazí aj niekde inde. Preto o zdravie našich nôh treba dbať, dopriať im zaslúženú starostlivosť a komfort a oni sa nám na oplátku odvďačia, že nás budú bez bolesti a s radosťou nosiť po svete.

Veľkou pomocou sú malé denné cvičenia, ktoré pomáhajú funkčnosti našich chodidiel. Obľúbenou pomôckou je napríklad tenisová lopta, prípadne “masážny ježko”. Vďaka tejto cenovo dostupnej pomôcke si môžete každý deň pár minút premasírovať celé chodidlo od päty až po špičku. Podporíte tak prekrvenie chodidla, čo súčasne pôsobí aj ako prevencia proti plantárnej fascitíde. Dokonca je možné, že sa prekrvenie päty podpíše aj pod úľavu v oblasti achillovej päty. Efektívne je aj rozťahovani prstov do strán, dvíhanie palca nahor pri zakotvené ostatných prstov do podložky a tiež masáž chodidla. Stačí nájsť tuhé, boľavé miesta a postláčať ich pár minút denne. Výsledky sa dostavia rýchlejšie, ako by ste si mysleli.

Viaceré ľahké a účinné cviky nájdete aj na našom instagramovom profile Be Lenka.

Prihláste sa na odber noviniek 10%

a získajte 10% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu