Moje prvé barefoot topánky

Be Lenka logo Be Lenka
06.05.2022
Moje prvé barefoot topánky

Barefoot dnes už nepatrí medzi neznáme pojmy. Svojich zástancov si našiel medzi mužmi, ženami i deťmi. Barefoot nosia športovci, celebrity i bežci.

Obsah článku

O barefootoch a ich zdravotných benefitoch, ktoré prinášajú sme toho popísali už mnoho a stále je o čom písať. Sme radi, že ste zavítali na náš blog a táto téma vás zaujíma. V tomto článku si povieme, ako si vybrať svoje prvé barefootky, na čo si dať pozor a čím sa riadiť pri výbere. Veríme, že vám to pomôže a nájdete si v našom portfóliu tie svoje vyvolené a pridáte sa k našim spokojným zákazníkom.

Aká je barefoot obuv?

Barefoot obuv je taká, ktorá prináša dokonalý pocit bosej chôdze a pritom chráni chodidlo pred vonkajšími vplyvmi. Barefootky sú typické svojím tvarom, ktorý pripomína tvar chodidla. Široká predná časť dáva prstom slobodu pohybu, nijak ich neutláča. Vďaka tomu sa prsty dokážu pri chôdzi vejárovito rozťahovať a sťahovať, dávajú tak telu väčšiu oporu, pomáhajú pri odraze. Tenká a flexibilná podrážka poskytuje dokonalý kontakt so zemou. Umožňuje bezprostredne navnímať povrch, po ktorom kráčame a rýchlo reagovať na akékoľvek zmeny v teréne. Navyše sa vďaka tenkej podrážke stimuluje cez chodidlo nervová sústava. Čím viac nerovností v teréne, tým pre mozog väčší ohňostroj vnemov. Zero-drop, nulový rozdiel medzi pätou a špičkou, upravuje držanie tela, mení stereotyp našľapovania cez pätu na našľapovanie cez prednú časť chodidla, upravuje ťažisko. Kĺby sú menej zaťažované, my nemáme tendencie sa predkláňať a hrbiť. Nízka váha topánky tiež „zaváži“. Barefootky sú ľahučké, nepôsobia na nohe ako sadra. Vďaka tomu je ich nosenie také príjemné a my môžeme poľahky zabudnúť, že máme vôbec niečo na nohách ☺.

Čo si všímať pri výbere?

Dopyt po barefootkach je naozaj veľký, nakoľko si čím ďalej tým viac ľudí uvedomuje, aká je chôdza v topánkach imitujúcich chôdzu naboso prospešná pre telo i myseľ. Stúpajúci záujem o fenomén barefoot však spôsobuje, že na trhu sa objavujú aj napodobeniny tváriace sa ako barefoot. Taktiež si treba dať pozor, že označenie minimalistická obuv tiež nie vždy znamená automaticky aj barefoot obuv.Ak teda chceme investovať do 100% barefoot topánok, dáme si pozor, aby spĺňali tieto parametre:

 • Zero-drop, a teda nulové prevýšenie medzi pätou a špičkou nohy
 • Ultratenká podrážka ohybná do všetkých smerov
 • Široký toe-box (predná časť topánky) poskytujúci prstom dostatok priestoru na prirodzený pohyb
 • Ultraľahká konštrukcia topánky

Podrobnejšie sme sa o výbere barefoot topánok rozpísali v tomto článku.

Ako si vybrať tie pravé?

Keďže je ponuka brefoot topánok naozaj veľmi bohatá, môže byť výber prvých barefootiek náročný. Nad čím sa teda zamyslieť, pred tým ako si obujeme svoje prvé bosé topánky? V prvom rade si musíme uvedomiť, či sme zvyknutí chodiť bosí, aspoň doma, alebo máme nohy neustále uzavreté v úzkych topánkach. Pokiaľ sme zvolili prvú možnosť, nebude prechod na barefoot taký „drastický“ ako pri možnosti číslo dva. Ak sme teda aspoň čiastočne zvyknutí chodiť bosí, môžeme si ako prvé barefooty vybrať naozaj ktorékoľvek. Do práce, do prírody či na potulky mestom. Napriek tomu, že pre nohy nie je bosý pocit úplne cudzí a nezabudli tak na svoju pravú funkciu, zmena na barefoot je predsa len veľký krok. Pristupujeme k tomu teda opatrne a nezľakneme sa, ak to hneď na prvé obutie nebude stelesnený komfort a prechádzka ružovým sadom. Ak je našou prvou voľbou turistické obutie, myslíme na možnosť, že sa budeme potrebovať po čase prezuť. Nosíme pri sebe na začiatku náhradnú obuv a barefootky si dávkujeme podľa pocitu. Niekto zvládne prechod na 100% barefoot hneď, niekto potrebuje adaptačný čas. Je to naozaj veľmi individuálne.

Pokiaľ ale nemáme chodidlá zvyknuté vôbec na bosý pocit, alebo len veľmi veľmi málo, zaručene volíme pomalý a pozvolný prístup. Ideálne je začať napríklad s barefootmi ako s prezuvkami v práci. Takto bude mať noha dostatok času zvyknúť si na tento nevšedný, pritom tak prirodzený, pocit. Nebude to pre ňu terapia šokom ☺. Ako prvá voľba sú teda najvhodnejšie ľahké teniskové či mokasínkové typy barefootiek.

Barefootky si inak vyberáme podľa štandardných kritérií – podľa miesta ich využitia, našich typových preferencií, podľa vkusu, štýlu, príležitosti či farebnosti. V Be Lenka portfóliu si nájdu ten svoj model vyznávači minimalistického štýlu, unisex štýlu či milovníci výraznejšieho obúvania.

Samozrejme, najlepšie je mať možnosť navštívenia kamennej predajne pri výbere prvých barefootiek. Školený personál vie najlepšie poradiť s výberom tých správnych pre naše nohy. Topánky je dobré si odskúšať, barefooty musia na nohe naozaj sedieť ako uliate. Inak je ich prínos sabotovaný. Pokiaľ si ale nemôžeme odskočiť do kamenej predajne a s výberom musíme ostať v online svete dávame si pozor na voľbu správnej veľkosti. Riadime sa nie štandardným číslovaním, ale reálnym rozmerom. V tabuľke pri každom modely nájdeme aj vnútorný rozmer topánky. Vyberáme podľa týchto reálnych čísel a nezabúdame ani na potrebný nadmerok. Ako si správne zvoliť veľkosť si môžete prečítať tu.

Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige Barefoot mokasíny Be Lenka Buena - Dark Brown & Beige
 • Novinka

Barefoot mokasíny
Buena - Dark Brown & Beige

skladom 8 veľkostí
109 €
10 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - Dark Blue & Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - Dark Blue & Black

skladom všetky veľkosti
69 € 49 €
11 veľkostí
Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black Detské barefoot tenisky Be Lenka Joy - All Black
 • Novinka
 • -29%

Detské barefoot tenisky
Joy - All Black

skladom všetky veľkosti
69 € 49 €
11 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca Barefoot tenisky Barebarics Revive X Sea Shepherd - Orca
 • Novinka
 • Vegánske

Barefoot tenisky
Revive X Sea Shepherd - Orca

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & BubbleGum Pink
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & BubbleGum Pink

skladom všetky veľkosti
159 €
8 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Turquoise
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Turquoise

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Sunset Yellow
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Sunset Yellow

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Grey
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Grey

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Dark Blue
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Dark Blue

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red Barefoot tenisky Barebarics Wave - White & Crimson Red
 • Novinka

Barefoot tenisky
Wave - White & Crimson Red

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather Barefoot tenisky Barebarics Zing Velcro - All White - Leather
 • Novinka

Barefoot tenisky
Zing Velcro - All White - Leather

skladom všetky veľkosti
159 €
12 veľkostí
Barefoot tenisky Be Lenka Stride - Black Barefoot tenisky Be Lenka Stride - Black
 • Novinka
 • -20%
 • Vegánske

Barefoot tenisky
Stride - Black

skladom 11 veľkostí
99 € 79 €
12 veľkostí
Dostupné ďalšie farby: (+-5)

Prvé kroky v barefoot topánkach

Chodenie naboso je pre človeka tak prirodzené, ako dýchanie. Predsa len, nenarodili sme sa s teniskami na nohách ☺. Ľudské chodidlo je dokonalý „vynález“ prírody. Vynález, ktorý sa vyvíjal a zdokonaľoval po milióny rokov. Prvým predchodcom človeka pomohol postaviť sa na nohy a napredovať v evolúcii. A my, moderný človek, tento dokonalý výtvor prírody, na znak vďaky uzavrieme to vynálezu zvaného obuv. Ruku na srdce, koľkí z nás môžu s čistým svedomím povedať, že sa na svoje nohy myslí, chce pre ne to najlepšie a dopriava im náležitú starostlivosť? Berieme ich ako samozrejmosť a na ich potreby zabúdame. Nič to, nikdy nás k tomu nikto neviedol, tak ako napríklad k starostlivosti o chrup či vlasy. Nikdy však nie je neskoro začať. Čas uvedomiť si svoje chodidlá nastal práve teraz, a my im konečne môžeme dopriať to, čo potrebujú, aby nám mohli slúžiť po dlhé roky. Jednou z volieb pre zdravšie chodidlo je určite zmena obuvi na barefoot. Drvivá väčšina z nás, ktorá nosí klasickú obuv, ju nosí nevhodnú a nevedomky si škodí. Noha v klasickej obuvi trpí najmä dvoma spôsobmi – úzka topánka, ktorá nekopíruje prirodzený tvar chodidla nohu utláča, tlačí na kosti, nedáva dostatok priestoru na to, aby mohlo chodidlo prirodzene pracovať pri chôdzi. Tlak na kosti môže dokonca viesť k patologickej prestavbe kostičiek chodidla, a to už je poriadny problém. Druhým najčastejším problémom štandardnej obuvi je tvarovaná stielka, ktorá poskytuje chodidlu umelú podporu. Chodidlo tak nemusí v topánke pracovať, svaly, šľachy a úpony oslabujú a ochabujú. Noha zabúda na svoju prirodzenú funkciu. Lenivie. To vedie k rôznym problémom nielen s chodidlami či prstami na nohe, ale ovplyvňuje to celkovo zdravie pohybového aparátu. Nie je raritou trpieť na bolesť krížov, či hrbiť sa, kvôli zlej obuvi. Navyše nás nevhodná obuv tlačí do nesprávneho stereotypu chôdze, k tvrdému našľapovaniu cez pätu. Odrazy cez pätu neprospievajú kĺbom, nútia nás predkláňať sa a hrbiť. Okrem vyššie spomínaného majú klasické topánky väčšinou hrubú podrážku, ktorá zabraňuje kontaktu s povrchom a tak znižuje reakčný čas v prípade, že dôjde k zmene povrchu. Obmedzená ohybnosť podrážky je tiež kapitolou samou o sebe. Neflexibilná podrážka nedovolí svalom na nohe sa správne aktivovať a pracovať. Áno, takto sa má naša noha v klasických topánkach. Preto treba k prechodu na barefoot pristupovať ako k „liečbe“ problému a pristupovať opatrne a pomaly. Noha bola roky rokúce pasívna, uzavretá v „sadre“. Preto môžeme zo začiatku pociťovať diskomfort, to je spôsobené tým, že noha si musí spomenúť na svoju funkciu a pomaly ju obnoviť. Musia sa posilniť svaly, šľachy. Noha musí „odlenivieť“. Je to rovnaké, ako keď sme roky necvičili a vyberieme sa do fitka. Tiež si hneď na prvýkrát nenaložíme top záťaž ale začíname postupne. Rovnako ako keď začíname behať. Na začiatok odbehneme možno pár kilometrov a postupne si pridávame. Nikto nezačína s maratónom ☺. Rovnako treba brať aj prechod na barefoot. Pomaly, postupne, najskôr na krátke vzdialenosti alebo ako prezuvky v práci, postupne si pridávame. Sledujeme odozvu tela a naozaj ho počúvame. Len ono nám povie, ako sa cíti a ako napredovať. Viac o prechode na barefoot si prečítate tu.

Vstávať a cvičiť ☺

Nohy zlenivené z klasických topánok a podporných vložiek budú potrebujú extra starostlivosť. Okrem obutia do správnych topánok im môžeme dopriať trochu tréningu a podporiť ich šikovnosť. Cvičenia a rôzne hry pomáhajú vracať nohám hybnosť, zlepšujú motoriku a koordináciu či podporujú správnu klenbu a prekrvenie. Môžete napríklad skúšať dvihnúť zo zeme papierovú vreckovku len pomocou prstov na nohe. Rovnako môžete dvíhať napríklad ceruzku či prekladať kamienky z kopy na kopu. Zaujímavé je napríklad kreslenie si po ploske nohy, ktoré dráždi nervové zakončenia. Môžete si napríklad vyskúšať vyzuť ponožky bez použitia rúk. Okrem toho môžete nohám dopriať striedavé studeno-teplé kúpele či relaxačné masáže. Do týchto aktivít zapojte aj vaše deti, ich nožičky to ocenia a ešte sa pri tom aj zabavia.

Barefoot na všetky príležitosti

Vďaka stúpajúcemu záujmu o barefoot je dnešná ponuka v tejto oblasti viac než košatá. Tie pravé si vyberú ženy, muži a aj deti. Aj u nás, v Be Lenka sa obuje celá rodina. V ponuke nájdete modely vhodné na celý rok pre dámy, pre pánov i deti. Od minulého roka pre vás šijeme barefootky vhodné na šport i na turistiku. Barefoot obuv z našej dielne nie je vhodná len na bežné nosenie či šport, pokojne sa nemusíte hanbiť obuť si ich aj na takú príležitosť akou je napríklad svadba.

Všetky naše modely sú šité ručne z prémiových materiálov. V ponuke nájdete modely z kože top kvality ale aj vegan modely. Milovníci vegan modelov si prídu na svoje pri našej ďalšej značke Barebarics, ktorá ponúka štýlové a jedinečné tenisky v ktorých budú vaše nohy neprehliadnuteľné.

Raz barefoot, navždy barefoot

Chôdza „naboso“ v barefoot topánkach je vlastne takým návratom k našim koreňom. Opätovné spojenie sa so zemou, možnosť uzemniť sa, trochu spomaliť či poštekliť naše zmysly. Vďaka barefoot chôdzi sme „nútení“ viac vnímať, viac si uvedomovať okolie, byť tu a teraz, prítomní v danom momente. Znie to možno trochu spiritualisticky, či ako klišé, ale je to tak. Dokonca vedecky podložené nespočetným množstvom štúdií, žiadnu mágiu v tom nehľadajte ☺. V barefoote je naše chodidlo neustále stimulované, nervová sústava zažíva doslova hitparádu vnemov. Okrem toho, že má tento typ obúvania nespočet zdravotných benefitov, ako sme si už mnohokrát spomínali, pozitívne vplýva na našu centrálnu nervovú sústavu, dráždi ju a stimuluje. Je dokázané, že dlhodobé nosenie barefoot obuvi znižuje hladinu stresu, posilňuje imunitu či dokonca prináša pocity šťastia.

Hovorí sa, že kto raz vyskúšal barefoot sa už nechce vrátiť k starým topánkach. Toto tvrdenie a recenzie našich spokojných zákazníkov nás nesmierne tešia a utvrdzujú nás v tom, že naša misia zmeniť obúvacie návyky ľudí po celom svete bola správnym rozhodnutím. Práve spokojnosť a pozitívne ohlasy sú to, čo nás ženie vpred, a my vám chceme prinášať stále nové a vylepšené modely, aby ste ani vy už nemali chuť uväzniť svoje nohy v klasických topánkach.

Prihláste sa na odber noviniek 10%

a získajte 10% zľavu na Váš prvý nákup, exkluzívne ponuky a najnovšie informácie.

Zaujímajú ma:

Kliknutím na „PRIHLÁSIŤ“ súhlasíte so zaradením Vašej emailovej adresy do databázy prevádzkovateľa týchto stránok, a so zasielaním informácií o jej produktoch a službách. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov a právach dotknutej osoby, sú uvedené tu